Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Miliardowa inwestycja rosyjskiej kompanii naftowej

Chorwacja: Miliardowa inwestycja rosyjskiej kompanii naftowej

Ponad miliard EUR planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestować w chorwacki przemysł naftowy rosyjski Zarubeżnieft – wynika z oświadczenia dyrektora generalnego koncernu Nikolaja G. Brunicha przedstawionego we wtorek w Ambasadzie Rosji w Zagrzebiu. Aż 100 mln EUR ma zostać przeznaczone na sfinansowanie badań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego znajdujących się na terytorium Chorwacji.
Rosyjska spółka, dzięki swoim spółkom-córkom, już od kilku lat jest obecna na lokalnym rynku jako właściciel rafinerii Brod i  Modriča, a w ubiegłym roku założyła w Chorwacji kolejną – Nestro Sava, mającą przyczynić się do zintensyfikowania działań koncernu w tym regionie.
Rosjanie zapowiadają również udział w przetargu na badania geologiczne w dziewięciu miejscach w Chorwacji, który rząd tego kraju planuje wkrótce na nowo rozpisać. W konkursie weźmie też udział częściowo kontrolowana przez Zarubeżnieft firma Zarubeżnieft Adria, której współwłaścicielami są chorwacka spółka Janaf i zarejestrowana w Szwajcarii White Falcon Holding. Głównym konkurentem Zarubeżnieft Adria będzie chorwacki koncern naftowy INA.
Dyrektor generalny Zarubeżnieftu wyraził także zainteresowanie zakupem stacji paliw w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie, których sprzedaż zapowiedziała niedawno austriacka OMV, a także budową rurociągu Slavonski Brod – Zagrzeb – Omišalj. Ten miałby eksportować nadwyżki produktów naftowych z rafinerii w BiH i Chorwacji.

Tekst: jutarnji.hr, bankamagazine.hr, vecernji.hr, tłum. i red.: Magdalena Pazdańska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE