Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Miliardowe inwestycje chińskiego armatora?

Chorwacja: Miliardowe inwestycje chińskiego armatora?

Rozbudowa infrastruktury kolejowej oraz powiększenie portu morskiego w Rijece – to tematy poruszane przez premiera Chorwacji Zorana Milanovicia oraz chorwackiego ministra gospodarki morskiej, transportu i infrastruktury Sinišę Hajdaša podczas poniedziałkowego spotkania z goszczącymi w Zagrzebiu przedstawicielami chińskiej kompanii Cosco. Zgodnie z szacunkami przedstawionymi przez ministra Hajdaša, inwestycja w budowę linii kolejowej to koszt rzędu około 3 mld EUR, a rozbudowa portu w Rijece i połączona z nią budowa portu na wyspie KRK pochłonąć mogłaby od 500 mln do miliarda EUR. Ewentualne prace ruszyć mogłyby najwcześniej za 2 lata – co najmniej tyle potrwa zbieranie dokumentacji koniecznej do realizacji projektu.
Chińska firma China Ocean Shipping Company – Cosco jest jednym z największych armatorów na świecie, który zajmuje się również usługami logistycznymi. Już przed dwoma laty pojawiły się informacje o zainteresowaniu inwestorów z Chin rozbudową portu w Rijece, po tym jak Cosco dokonał podobnej inwestycji w greckim porcie Pireus. Jednak, jak podkreślił minister Hajdaš, chińscy partnerzy wykazali również zainteresowanie budową linii kolejowej na trasie Rijeka – Zagrzeb – Botovo, o czym już informowaliśmy na naszym portalu. W ten sposób port w Rijece stałby się poważną konkurencją dla portu w Hamburgu, gdyż pozwoliłby skrócić czas transportu towarów z Chin do Europy Środkowej drogą morską o ponad 1,2 tys. mil morskich.
Nieoficjalnie mówi się o tym, że chińscy inwestorzy są przede wszystkim zainteresowani przejęciem portu w Rijece i jego rozbudową, czyli budową terminalu na wyspie Krk, który miałby stać się głównym terminalem kontenerowym. A w razie gdyby Cosco podjęła się realizacji tej inwestycji, władze Chorwacji rozpiszą międzynarodowy przetarg na budowę wspomnianej linii kolejowej.
Źródła: tportal.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE