Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Mniej zagranicznych turystów przyjeżdża samochodem
Zagraniczni turyści w Chorwacji - vecernji.hr

Chorwacja: Mniej zagranicznych turystów przyjeżdża samochodem

O 340 tys. mniej zagranicznych turystów przyjechało do Chorwacji samochodem w ciągu dwóch pierwszych weekendów lipca b.r. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego – wynika z danych tamtejszego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Ministarstvo unutarnjih poslova – MUP). Potwierdza to informacje podane przez Chorwackie Autostrady Spółkę z o.o. (HAC – Hrvatske autoceste d.o.o.), która odnotowała mniejszą o 40 tys. niż w ubiegłym roku liczbę pojazdów poruszających się po tamtejszych autostradach w dwie pierwsze lipcowe soboty i niedziele. Oznaczać to może straty w wysokości nawet 2 mln HRK [1,14 mln PLN].

Niekoniecznie musi być to jednak równoznaczne z mniejszą liczbą zagranicznych turystów przybywających do tego kraju – część z nich mogła wybrać inny środek lokomocji. Faktem jest, że właściciele wynajmowanych w Chorwacji apartamentów chętniej niż w latach poprzednich zgłaszają przebywających w ich nieruchomościach turystów, a w pierwszej połowie 2013 roku na podstawie tych zgłoszeń zarejestrowano o 5% (200 tys.) więcej osób z zagranicy odwiedzających Chorwację niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Istnieje szansa, że zagraniczni goście przyjeżdżający do Chorwacji w szczycie sezonu turystycznego częściej niż dotychczas wybierają podróż np. drogą powietrzną niż lądową, a dane dotyczące liczby przyjezdnych będą określane głównie na podstawie liczby zgłoszonych przez właścicieli apartamentów gości, a nie ilości pojazdów na lokalnych autostradach.

Źródła: hr.seebiz.eu, rtl.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE