Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Most Pelješac nie powstanie

Chorwacja: Most Pelješac nie powstanie

 

Rząd podjął ostateczną decyzję o rezygnacji z budowy Mostu Pelješac, mającego według projektu połączyć Komarnę z Brijestem w celu umożliwienia komunikacji na terenie południowej Chorwacji bez konieczności przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny.

W odróżnieniu od poprzedniej partii rządzącej HDZ, dla której budowa Mostu Pelješac stanowiła podstawę programu infrastrukturalnego, obecny rząd Zorana Milanovića od początku był przeciwny tej inwestycji. Proponowaną alternatywą jest budowa autostrady łączącej Dubrownik z pozostałą częścią południowej Chorwacji, przebiegającej przez obszar Bośni i Hercegowiny. Według rządu, autostrada stanowi szybszą oraz dogodniejszą formę połączenia komunikacyjnego niż most nad Kanałem Neretwiańskim.

Niezadowoleni z decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych są mieszkańcy półwyspu Pelješac oraz południowej Chorwacji, którzy uważają, że ze względu na koszty inwestycji poniesione do tej pory, realizacja inwestycji powinna być kontynuowana. Całość dotychczasowych prac budowlanych kosztowała państwo około 21 mln EUR, co przy trudnej sytuacji ekonomicznej kraju w dobie kryzysu ekonomicznego jest kwotą ogromną.

Do tej pory wykonano drogi dojazdowe do planowanego mostu, betonowe podpory oraz wyrównano teren pod centralną część inwestycji, jednak żaden z tych elementów nie znajdzie zastosowania. Ponadto, Zarząd Dróg Krajowych podpisał z firmą Crosco Naftni Servisi umowę wartą około 700 tys. EUR na wykonanie przygotowawczych badań geofizycznych, geologicznych oraz geotechnicznych na obszarze planowanej inwestycji. Prace nad budową Mostu Pelješac trwały od sześciu lat, jednak decyzją obecnego rządu zostały wstrzymane.

Tekst: seebiz.eu, slobodnadalmacija.hr, tłum i red. Piotr Wojtłowski

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE