Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja na 89. miejscu rankingu Doing Business
doing business 2013

Chorwacja na 89. miejscu rankingu Doing Business

Autorka: Martyna Piaskowska

Chorwacja zajęła 89. miejsce w publikowanym każdego roku rankingu Doing Business, obrazującym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej w 189 krajach na świecie. Tym samym odnotowała spadek o pięć miejsc w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, mimo iż uzyskała o 0,9 punktu więcej niż w roku ubiegłym (64,6 na możliwych 100 punktów).

Opublikowany raport analizuje okres od połowy 2012 do połowy 2013 roku. Przedmiotem analizy jest dziesięć obszarów mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Chorwacja odnotowała poprawę w pięciu kategoriach: rozpoczęcie działalności gospodarczej, płacenie podatków, handel zagraniczny, egzekwowanie kontraktów i składanie wniosku o upadłość.

Poza staniem się minionego lata 28. członkiem Unii Europejskiej, Chorwacja kontynuuje przeprowadzanie reform ekonomicznych. Wzrost reform regulacji, który obserwowaliśmy w Chorwacji w minionym roku, świadczy o zaangażowaniu we wspieranie otoczenia biznesowego lokalnych przedsiębiorców” – powiedziała Rita Ramalho, główna autorka rankingu Doing Business.

Chorwację wyprzedzają: Słowenia ( 33. miejsce), Czarnogóra (44. miejsce), Bułgaria (58. miejsce), Rumunia (73 miejsce) oraz Kosowo ( 86. miejsce). Tuż za Chorwacją plasuje się Albania ( 90. miejsce) i Serbia ( 93. miejsce).

Źródła: dnevnik.hr, jutarnji.hr, worldbank.org

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE