Home / Bałkany / Chorwacja na drodze do legalizacji związków osób tej samej płci
zagreb_pride

Chorwacja na drodze do legalizacji związków osób tej samej płci

Pomimo kontrowersyjnego grudniowego referendum, w którym 65% chorwackich wyborców opowiedziało się za definicją małżeństwa wyłącznie jako związku między mężczyzną i kobietą, ustawa umożliwiająca zawieranie jednopłciowych związków partnerskich już w przyszłym miesiącu może zostać zatwierdzona w Saborze.

Ustawa została wprowadzona w program obrad chorwackiego parlamentu w dniu dzisiejszym, a zatem możliwe jest jej zatwierdzenie już pod koniec lipca. Ostateczną propozycję ustawy o partnerstwie cywilnym przygotował chorwacki rząd. Ustawa reguluje życie par homoseksualnych m. in. w takich dziedzinach, jak płacenie podatków, system emerytalny, dziedziczenie i opieka medyczna, nie przewiduje jednak możliwości adopcji dzieci. Reguluje jednak prawa tych par, które już żyją z dziećmi.

Premier Zoran Milanović na posiedzeniu rządu wypowiedział się następująco: Wierzymy, że ustawa o partnerstwie cywilnym nie obraża nikogo. Jest to jedno z ludzkich praw, prawo, które obejmuje, a nie wyklucza. Głos zabrał także odpowiedzialny za powstanie ustawy minister administracji Arsen Bauk, komentując, że ustawa jest wynikiem demokratycznego kompromisu ścierających się ze sobą światopoglądów. - Kompromis znajduje odzwierciedlenie w tym, że wprowadza się życiowe partnerstwo, a instytucja małżeństwa pozostaje ograniczona do społeczności heteroseksualnej. W praktyce wszystkie prawa zostają zrównane, a różnice pozostają w stosunku do położenia dzieci. Jest to ustawa, która przyniesie mniejszości coś lepszego, a większości nie przyniesie nic gorszego. -Powiedziałbym, że [przyniesie – red.] nawet więcej niż „coś lepszego” - dodał premier Milanović.

Chorwacki zespół przygotowujący propozycję ustawy kierował się rozwiązaniami prawnymi zastosowanymi w wielu innych, głównie zachodnich państwach. Końcowe rozwiązanie chorwackie pozostaje na ich tle jednym z najbardziej konserwatywnych. Mimo to, ustawę powstałą po ponad dziesięcioletniej kampanii obrońców praw homoseksualistów w Chorwacji można uznać za przełomową i dającą duże nadzieje na poprawę sytuacji homoseksualistów nie tylko w Chorwacji, ale też na całych Bałkanach.

Źródła:

balkaninsight.com, vecernji.hr, rtl.hr, novilist.hr, 24sata.hr

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE