Home / Polska i Bałkany / Nadwyżka zboża w Chorwacji

Nadwyżka zboża w Chorwacji

Wraz ze zwiększeniem powierzchni pod zasiew wybranych zbóż, Ministerstwo Rolnictwa oczekuje, że tegoroczne żniwa przyniosą zysk dla lokalnej gospodarki. Zadowolenia z wyników zbiorów pszenicy w przeddzień zakończenia żniw nie kryje także Minister Rolnictwa Tihomir Jakovina, który uważa, że tegoroczne zbiory, przede wszystkim w Slavonji oraz Baranji, będą wystarczające do zaspokojenia lokalnych potrzeb konsumentów.

Według danych Chorwackiego Urzędu Statystycznego [DZS], całkowita powierzchnia zasiewów pszenicy w 2012 roku wyniosła 180 tys. hektarów, czyli o 14% więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki temu, Ministerstwo Rolnictwa oczekuje średniego zbioru na poziomie 4,5 tony na każdy obsiany hektar, co zagwarantuje nadwyżkę pszenicy w wysokości 150-175 tys. ton. Taki wynik może tym bardziej cieszyć rolników, ponieważ warunki klimatyczne nie były sprzyjające, podobnie jak niski poziom inwestycji w proces technologiczny oraz rozwój rolnictwa.

- Myślę, że zarówno producenci, jak i konsumenci mogą być zadowoleni, ponieważ pszenica jest bardzo wysokiej jakości oraz w bardzo konkurencyjnej cenie. Żniwa natomiast przebiegają bez żadnych komplikacji. Dodatkowo, jednostki odpowiedzialne za składowanie zbóż funkcjonują w tym roku bardzo dobrze, co daje konsumentom możliwość kupna zboża zarówno teraz, jak i w późniejszym terminie – tłumaczy Jakovina.

Jakovina wyjaśnił także, że pomimo panującej obecnie suszy oraz wysokich temperatur, służby odpowiedzialne za nadzór rolnictwa zapewniają, że żadne uprawy nie są zagrożone i niekorzystne warunki klimatyczne nie przyniosą strat dla chorwackiej gospodarki.

 

Źródło: seebiz.eu1, seebiz.eu2

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE