Home / Baklava / Chorwacja nie tylko na wakacje
plitvička jezera

Chorwacja nie tylko na wakacje

Chorwacja to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji wśród Polaków. Ciepły Adriatyk, kamieniste plaże, wielowiekowe zabytki, pyszna kuchnia i chorwacka gościnność… Ale czy Chorwację warto odwiedzić tylko w wakacje?

Kiedy w Polsce zaczyna się fala deszczów, a dni stają się coraz krótsze, nad Adriatykiem nadal można korzystać z uroków promieni słonecznych. Temperatura powietrza nie spada jeszcze poniżej dwudziestu stopni, centra atrakcyjnych turystycznie miast nie są już jednak zatłoczone. Brak nieustannych upałów także można uznać za plus. Prawie czterdziestostopniowa temperatura i brak jakiegokolwiek zachmurzenia sprzyjają tylko miłośnikom kąpieli morskich i słonecznych, przy zwiedzaniu bywają uciążliwe.

Dubrovnik, Rovinj, Zadar i pozostałe zabytkowe miasta nie tracą swojego uroku wraz z odejściem lata, wręcz przeciwnie – łatwiej poznać każdy zakątek i przespacerować się wszystkimi uliczkami ze względu na mniejszą ilość turystów. Od września spadają także ceny biletów, np. wstęp osoby dorosłej na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich wynosi 110 kun (w okresie wakacyjnym to aż 180 kun). Poza tym od października w miastach będących ośrodkami życia akademickiego zaczynają się wydarzenia związane z kulturą studencką oraz liczne koncerty. Jesień, to także okres chorwackiego winobrania, które może okazać się dla turysty nie lada atrakcją. Na przykład przez cały wrzesień w Jastrebarskim odbywa się Festiwal Wina, gdzie na tzw. Plešvickiej drodze winnej oraz na Targu mają miejsce liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne, wystawy, wydarzenia sportowe oraz degustacja wina połączona ze sprzedażą. Innym interesującym wydarzeniem związanym z winobraniem jest Maraton Winny odbywający się na początku października w Zmajevcu. Uczestnicy zawodów otrzymują wskazówki, po czym muszą w jak najkrótszym czasie odwiedzić jak najwięcej lokalizacji – piwnic winnych. Wygrywa osoba, której uda się spróbować najwięcej rodzajów wina.

Jesień to również czas dwóch ogromnych chorwackich festiwali muzycznych – z końcem sierpnia odbywa się Špancirfest w Varaždinie, we wrześniu w Zagrzebiu ma miejsce Rujanfest. Szukając ciekawych wydarzeń kulturalnych, warto zwrócić uwagę także na Weekend Media Festival odbywający się w Rovinju oraz Festiwal Filmowy FPS mający miejsce w Rijece oraz Zagrzebiu.

Špancirfest to nie tylko święto muzyki, to festiwal uliczny połączony z występami grup teatralnych i artystów ulicznych. W tym roku w ramach festiwalu wystąpiło ponad trzydzieści zespołów muzycznych i artystów, m.in. Maksim Mrvica, Bajaga i Instruktori, Josipia Lisac, S.A.R.S. I Dubioza Kolektiv. Na Špancirfest dominują lokalni artyści, wydarzenie ma jednak coraz większą rangę i liczbę fanów. Podobnie jest z Rujanfest, który jest wydarzeniem kulinarno-muzycznym promującym chorwacką kulturę. W projekcie bierze udział wiele restauracji, organizatorzy proponują degustację ponad osiemdziesięciu rodzajów piwa. W tym samym czasie odbywają się koncerty chorwackich gwiazd muzyki, w tym roku na scenie Rujanfestu gościli m.in. Severina, Ivan Zak, Crvena Jabuka i Magazin.

Festiwal Filmowy FPS to święto kina eksperymentalnego, jedno z niewielu tego typu wydarzeń w Chorwacji, Weekend Media Festival to zaś cykl debat, spotkań i wykładów poświęconych nowym mediom i marketingowi.

To tylko kilka z wielu interesujących wydarzeń odbywających się w Chorwacji po zakończeniu lata. Okazuje się, że adriatyckie wybrzeże warto odwiedzić nie tylko wtedy, gdy z nieba leje się żar, ale także wtedy gdy w Polsce robi się zimno i deszczowo. Fani muzyki i kultury mogą wybrać się na chorwackie festiwale, osoby lubiące spokój mają okazję, by bez towarzystwa tłumów zwiedzić wielowiekowe zabytki. A wydarzeniom tym towarzyszyć powinien smak lokalnego wina.

Przed wyjazdem warto tylko przypomnieć sobie, że nasze języki tylko pozornie są podobne. Nie dajmy się zwieść słysząc, że chcąc zobaczyć interesujący nas obiekt, musimy pójść w „prawo”, jednak na ten temat więcej informacji znajdziecie tutaj.


http://croatia.hr/ 
http://2015.weekendmediafestival.com/
http://www.25fps.hr/
http://www.putovnica.net/dogadanja/spancirfest-varazdin
http://rujanfest.com

Foto: sportiputovanja.hr

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE