Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: „Nielegalny” podatek?

Chorwacja: „Nielegalny” podatek?

 

Komisja Europejska pisemnie ostrzegła rząd Republiki Chorwacji, że 6% podatek, który obligatoryjnie muszą płacić operatorzy komórkowi nie jest zgodny z prawem europejskim. Neelie Kroes, zastępczyni przewodniczącego Komisji Europejskiej, poinformowała w liście do kancelarii premiera, że gdy w lipcu 2013 r. Chorwacja stanie się członkiem wspólnoty, ten podatek nie będzie mógł już być pobierany.

Podatek w wysokości 6% dotyczy operatorów komórkowych z tytułu przychodów z wiadomości SMS i usług głosowych. Podatek ten wprowadził latem 2009 r. rząd Jadranki Kosor. Obowiązywał do 1 stycznia 2012 r., jednak nowy rząd Zorana Milanovicia zdecydował się go wprowadzić ponownie 1 lutego br.

Rzecznik rządu potwierdził, że kancelaria otrzymała pismo z Komisji Europejskiej. Wiadomo, że przygotowywany jest „plan B” na wypadek, gdyby naciski Komisji się nasilały. O szczegółach nikt jednak nie chce mówić.

- Mogę jedynie powiedzieć, że wicepremier Radimir Čačić z operatorami zawarł dżentelmeńską umowę w sprawie inwestycji w rozwój sieci 4G – powiedział pracownik kancelarii.

Nieoficjalnie mówi się, że ponowne wprowadzenie podatku byłu próbą wywarcia presji na operatorach komórkowych, by zdecydowali się inwestować w sieć nowej generacji. Spotkanie operatorów z rządem zaplanowano na początek maja.

Tekst: vecernji.hr, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE