Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Niemcy ratyfikują Traktat Akcesyjny dopiero za rok?

Chorwacja: Niemcy ratyfikują Traktat Akcesyjny dopiero za rok?

Podczas swojej piątkowej wizyty w Berlinie minister spraw zagranicznych i europejskich Vesna Pusić spotkała się z przedstawicielami Komitetu Europejskiego, doradcą kanclerz Angeli Merkel, ale i – przede wszystkim – ze swoim niemieckim odpowiednikiem, Guido Westerwellem. Jednym z tematów rozmowy była kwestia ratyfikacji przez Niemcy Traktatu Akcesyjnego.

Problem ten jest szczególnie ważny dla Chorwacji, której zależy aby zakończyć ów proces jak najprędzej i bez przeszkód stać się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej w przewidzianym terminie, czyli  1 lipca 2013 roku. – Niemcy nie mają szczególnych zastrzeżeń co do Chorwacji, są zadowoleni z planu działania, który przedstawiliśmy Komisji Europejskiej, chcą jedynie, byśmy utrzymali przewidziane tempo. My chcielibyśmy, aby ratyfikacja nastąpiła jak najprędzej, zwłaszcza, że w przyszłym roku w Niemczech będą wybory – powiedziała minister Pusić.

Strona niemiecka nie jest pewna, kiedy dokona ratyfikacji. Pusić chciałaby, aby stało się to po październikowym raporcie z postępu reform, jednak możliwe jest, że Niemcy poczekają do raportu przewidywanego na wiosnę 2013.

W Berlinie podkreślono, iż strona niemiecka wspiera Chorwację w drodze do członkostwa w UE, a także widzi w niej lidera regionu, dlatego też oczekuje współpracy z wszystkimi sąsiadami – zwłaszcza Bośnią i Hercegowiną. Pusić zapowiedziała otwarcie wspólnego Centrum Strategii Euroatlantyckich, dzięki któremu Zagrzeb mógłby się podzielić z Sarajewem swoimi doświadczeniami.

Jako, że dzień przed wizytą chorwackiej minister Guido Westerwelle spotkał się ze słoweńskim ministrem spraw zagranicznych, Karlem Erjavcem, podczas spotkania z Pusić poruszona została także kwestia Banku Lublańskiego (Ljubljanska banka). Minister Pusić odrzekła, że jest to sprawa chorwacko-słoweńska, a nie ogólnoeuropejska. Zapytana o podatek nałożony na operatorów komórkowych podkreśliła, że ta kwestia została już rozwiązana i podatek zostanie zniesiony 30 czerwca br.

Źródło: vecernji.hr, tportal.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE