Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Niższa stawka VAT na produkty spożywcze?

Chorwacja: Niższa stawka VAT na produkty spożywcze?

Według danych Chorwackiego Urzędu Statystycznego [DZS] miesięczne wydatki na artykuły spożywcze stanowią 31-32% wszystkich miesięcznych wydatków ponoszonych przez obywateli, podczas gdy odsetek ten w pozostałych krajach europejskich wynosi średnio 11-13%. W związku z niekorzystnymi tendencjami na lokalnym rynku spożywczym, niezależne związki zawodowe oraz chorwaccy rolnicy domagają się od rządu obniżenia podatku VAT na artykuły spożywcze.

Przewodniczący Niezależnych Rolników Chorwackich Mato Mlinarić uważa, że w związku z faktem, że Chorwacja posiada najwyższą stopę podatku VAT ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, istnieje możliwość obniżenia jej do 5% w przypadku artykułów spożywczych. Decyzja taka umożliwiłaby zrównoważenie kosztów ponoszonych przez społeczeństwo w związku z niedawnymi podwyżkami cen prądu, gazu oraz paliwa.

Według Mato Mlinarića, obniżenie podatku VAT na artykuły spożywcze przyniosłoby również wymierne korzyści dla lokalnych przedsiębiorców. Niższe ceny produktów żywnościowych zredukowałyby konieczność importu tańszych artykułów o niższej jakości oraz ograniczyłyby wyjazdy Chorwatów do przygranicznych miast w Bośni i Serbii w celach zakupowych.

Źródło: seebiz.eu, poslovni.hr, vecernji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE