Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Niższy podatek VAT na usługi turystyczne, ale ceny bez zmian

Chorwacja: Niższy podatek VAT na usługi turystyczne, ale ceny bez zmian

Od 1 stycznia 2013 r. obniżony zostanie w Chorwacji podatek VAT na usługi turystyczne takie jak przygotowywanie i podawanie dań oraz napojów bezalkoholowych, piwa i wina w obiektach noclegowych i turystycznych. Uchwalona przez chorwacki parlament w połowie lutego 2012r. zmiana w opodatkowaniu najprawdopodobniej nie wpłynie jednak znacząco na spadek cen w turystyce.

Jak dotąd tylko małe hotele i rodzinne pensjonaty obniżyły ceny podawanych tam domowych win oraz wody – od 5 do 10%. Nie wiadomo, czy w ich ślady pójdą duże hotele i inne firmy zajmujące się świadczeniem takich usług.

Przedstawiciele organizacji turystycznych i hotelarskich przypuszczają, że obniżenie podatku wpłynie nie tyle na obniżenie cen, co na zwiększenie inwestycji, ponieważ ich zdaniem ceny w chorwackich ośrodkach turystycznych już dziś są atrakcyjne w porównaniu do ofert w innych krajach europejskich.

Chorwackie Ministerstwo Turystyki również oczekuje, że obniżenie podatku wpłynie na zwiększenie liczby inwestycji w sektorze turystyki oraz na wzrost zatrudnienia w tej branży. Takie efekty zaobserwowano w innych państwach które zdecydowały się na podobne obniżenie podatku VAT. Chorwacki minister turystyki Veljko Ostojić zapowiedział, że od skutków  wprowadzonego z początkiem  2013 r. obniżenia stawki VATu zależeć będą ewentualne kolejne zmiany w prawie dotyczące tego sektora gospodarki.

Właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych martwią się natomiast tym, czy uda im się prawidłowo rozliczyć podatek VAT od dań i napojów które serwować będą w czasie zabaw sylwestrowych, ponieważ wyższy podatek VAT obowiązywać będzie do północy, a niższy – od północy 1 stycznia 2013 r.

Źródło: index.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE