Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Noc Muzeów w Zagrzebiu
noc muzeow - radioslatina.hr

Chorwacja: Noc Muzeów w Zagrzebiu

Autorka: Irena Szymanowska

W piątek 30 stycznia odbyła się jubileuszowa 10. Noc Muzeów. Pomimo złej pogody i padającego śniegu do muzeów przybyło wielu chętnych pragnących obcować z wysoką kulturą. Darmowy wstęp możliwy był do wszystkich czterdziestu ośmiu muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych Zagrzebia.

Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Ogromną ich część zapewniło Muzeum Techniki, które w całości poświęciło swoją wystawę Nikoli Tesli. Najwięcej emocji wzbudzała wizyta w specjalnym gabinecie Tesli, w którym przeprowadzane były eksperymenty.

Muzeum Techniki jest najważniejszym punktem na zagrzebskiej mapie instytucji kulturalnych i zawsze przyciąga największą liczbę odwiedzających.

Entuzjastom literatury z pewnością ogromną radość sprawiła wizyta w mieszkaniu Mariji Jurić Zagorki, które obecnie funkcjonuje jako muzeum. Odbyły się tam wykłady dotyczące życia i śmierci tej wielkiej pisarki.

W galerii Klovičevi dvori swoją premierę miała wystawa pt. „Foto Tonka” Antoniji Kulčar – znanej chorwackiej fotografik.

Najmłodszych przyciągała zaś wystawa „Kocham matematykę”, zorganizowana przy udziale dziennika „Večernji list” i czasopisma „Radost”. Dzieci miały możliwość poznania wielu ciekawych zjawisk z zakresu matematyki i fizyki. Odkryły m.in. na czym polega spojrzenie w nieskończoność.

Atrakcji nie zabrakło również dla miłośników historii. Tych w większości przyciągało Muzeum Miasta Zagrzebia, które prócz swojej stałej ekspozycji, przygotowało specjalną wystawę o Zagrzebiu w czasie I wojny światowej. Oprócz oglądania zdjęć i rekwizytów, zwiedzający mieli możliwość wysłuchania interesujących opowieści z okopów.

Na noc muzeów do Zagrzebia ściągają nie tylko mieszkańcy stolicy i przebywający tam turyści, ale ludzie z całej Chorwacji. To wspaniała promocja dla miasta. Wiceburmistrz Zagrzebia Sandra Švaljek zapewniła, że miasto jest w jak największym stopniu zainteresowane dalszym wspieraniem tego przedsięwzięcia. Dzięki temu wydarzeniu turystyczna oferta Zagrzebia zyskuje na popularności.

źródło: vecernji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE