Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja zalegalizuje związki par tej samej płci

Chorwacja zalegalizuje związki par tej samej płci

Możliwość rejestrowania związków osób o tej samej płci i częściowe zrównanie ich praw z prawami przyznawanymi związkom par heteroseksualnych – takie zmiany w prawodawstwie chorwackim zapowiada premier Zoran Milanović. Nowe regulacje zapisane zostaną najprawdopodobniej w specjalnej Ustawie o zarejestrowanym partnerstwie [Zakon o registriranom partnerstvu] . Do rozmów i konsultacji w sprawie ostatecznego kształtu nowego prawa szef rządu chce zaprosić zarówno chorwackie organizacje LGTB, specjalistów w dziedzinie prawa jak i wszystkich obywateli Chorwacji.

– Nikt nie jest gejem, nikt nie jest osobą homoseksualną po to, by zrobić na złość ludziom w swoim otoczeniu, ale dlatego, że taki lub taka po prostu jest. Elementarna społeczna empatia, a myślę, że i przyzwoitość, każe orientację seksualną odmienną od większości przyjmować jako coś normalnego, jako coś, co jest częścią danej osoby, jako coś, co nie jest wymierzone przeciw komukolwiek – podkreślił premier Milanović. Jego zdaniem nowe prawo przyczyni się do poprawy sytuacji homoseksualnych obywateli Chorwacji, którzy mogą czuć się obecnie dyskryminowani.

- Uważam, że musimy zrobić krok do przodu, biorąc przykład z najbardziej rozwiniętych krajów świata – dodał szef chorwackiego rządu. Jako kraje, które powinny stać się pod tym względem wzorem dla Chorwacji, premier Milanović wymienił „katolicką Hiszpanię”, Portugalię oraz kraje skandynawskie. W tych państwach jednak prawa związków homoseksualnych i heteroseksualnych są zrównane również w kwestii adopcji dzieci, czego nowe chorwackie prawo najprawdopodobniej nie będzie dopuszczało. Nie wiadomo jeszcze jak prawnie zostanie rozwiązana kwestia adoptowania biologicznych dzieci jednego z partnerów lub jednej z partnerek przez drugą osobę pozostającą z nim lub z nią w związku.

Deklaracja chorwackiego premiera padła tuż po głośnej wypowiedzi amerykańskiego prezydenta, w której Barack Obama oficjalnie poparł umożliwienie parom homoseksualnym zawierania związków małżeńskich. Zbiegło się ono w czasie również z kontrowersjami wokół tegorocznej parady Split Pride zaplanowanej na 9 czerwca przez chorwackie organizacje LGTB, która ze względu na incydenty towarzyszące jej ubiegłorocznej edycji oraz sprzeciw części mieszkańców Splitu domagających się przeprowadzenia w tej sprawie referendum, w tym roku ma zostać otoczona przez władze szczególną ochroną.

Źródła: jutarnji.hr, tportal.hr, jutarnji.hr,  jutarnji.hr, jutarnji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE