Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Nowy zakład produkujący leki
leki - seebiz.eu

Chorwacja: Nowy zakład produkujący leki

Adriatyckie Laboratorium Galenowe (JGL) z branży farmaceutycznej na budowę nowego kompleksu produkcyjnego Svilno 2 (Pharma Valley) w pierwszej fazie planuje przeznaczyć kwotę rzędu 350 mln HRK (ok. 188 mln PLN).

Nowy kompleks produkcyjny Svilno 2 rozpościerać się będzie na 78 tys. metrów kwadratowych w pobliżu istniejącego już kompleksu produkcyjnego zlokalizowanego w miejscowości Svilno niedaleko Rijeki. Projekt powinien być ukończony do października 2014 roku, a jego nadrzędnym celem będzie połączenie wszystkich obiektów produkcyjnych JGL w obrębie Rijeki w całość.

Projekt ów obejmuje budowę magazynu dla produktów przejściowych na dwóch piętrach z nowymi liniami produkcyjnymi, magazyny opakowań, gotowych produktów i opakowań podstawowych.  W planach jest także zbudowanie nowego laboratorium mikrobiologicznego, laboratorium do badań i rozwoju, nowej powierzchni biurowej, a w dalszych fazach stworzenie nowego budynku administracyjnego, magazynu wysokiego składowania i rozszerzenie możliwości produkcyjnych.

Prezes koncernu, Ivo Usmiani, zapewnił, że obecny cykl inwestycyjny firmy umożliwi nie tylko jej planowany rozwój, ale umożliwi również przejęcie pozycji lidera długoterminowego w produkcji środków obkurczających błonę śluzową nosa.

Wszystkie projekty JGL śledzi Bank Chorwacki ds. odnowy i rozwoju (HBOR), który na początku roku udzielił firmie pożyczki inwestycyjnej w wysokości 248 mln HRK (ok. 133 mln HRK).

JGL systematycznie inwestuje w ludzi, wiedzę i nowe technologie, dzięki czemu przez ostatnie dwa lata koncern zanotował wzrost swoich dochodów o 25%. Ponadto, skonsolidowane przychody firmy wzrosły na przestrzeni lat 1991 – 2012 z 1,5 mln HRK (ok. 8 mln PLN) do 800 mln HRK (ok. 430 mln PLN).

W zeszłym roku JGL zanotowało zysk w wysokości 69 mln HRK (ok. 37 mln PLN) i wzrost eksportu o 25 %. Przy obecnych planach inwestycyjnych szacuje się, że przychód do roku 2017 ma wzrosnąć do kwoty 1,7 mld EUR.

W produktach oferowanych przez JGL obecnie można znaleźć 100 marek, 540 artykułów i 1100 ich odmian. Firma prowadzi interesy w 35 państwach, dzięki czemu 75 % zysków generuje z eksportu.

Koncern obecnie zatrudnia 602 pracowników, a po zakończeniu planowanej inwestycji, w nowo wybudowanych obiektach będzie można stworzyć dodatkowo ok. 100 nowych miejsc pracy.

Źródło: tportal.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE