Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Obchody socjalistycznego święta nadal popularne w demokratycznej Chorwacji
Josip Broz Tito; abrasmedia.info

Chorwacja: Obchody socjalistycznego święta nadal popularne w demokratycznej Chorwacji

Również i w tym roku w rodzinnym mieście Josipa Broza Tity  – w Kumrovcu – 25 maja odbyły się uroczystości związane z obchodami byłego Dnia Młodzieży, święta organizowanego na cześć narodzin marszałka Tity w socjalistycznej Jugosławii.

O popularności tego święta, nawet 33 lata po śmierci Tity, świadczy fakt, że w Kumrovcu z tej okazji zebrało się ponad 7 tys. osób z obszaru byłej Jugosławii. W uroczystościach wziął także udział ambasador Chin w Chorwacji Shen Zhifei.

O obchodach byłego Dnia Młodzieży w Kumrovcu informowały też media zagraniczne, podkreślając jednocześnie fenomen zjawiska jugonostalgii na tych terenach, którą określają jako rodzaj ucieczki przed brutalną rzeczywistością i rozczarowaniem wobec powojennego porządku na Bałkanach.

- W czasie, gdy Chorwacja przygotowuje się do przystąpienia do Unii Europejskiej, wielu jej obywateli wspomina w Kumrovcu Jugosławię jako oazę spokoju i dobrobytu, mimo braku demokracji i wolności osobistej – pisze Associated Press.

Są jednak i tacy, którzy sprzeciwiają się gloryfikacji postaci Tity. Mimo to wielu mieszkańców terenów byłej Jugosławii ciągle jeszcze 25 maja przybywa do Kumrovca, by złożyć kwiaty pod pomnikiem marszałka.

Tekst: dnevnik.hr

About Sylwia Cerecka

KOMENTARZE