Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Od marca 25% VAT – jeden z najwyższych w Europie

Chorwacja: Od marca 25% VAT – jeden z najwyższych w Europie

Z 23% na 25% podwyższono z początkiem marca b.r. podatek VAT obowiązujący w Chorwacji. Jest to jedna z najwyższych stawek podatku od towarów i usług w całej Europie – wyższa obowiązuje tylko na Węgrzech (27%) oraz na Islandii (25,5%). Chorwaci dorównali pod tym względem Szwedom, Norwegom i Duńczykom.

Niższy VAT (10%) wprowadzony został na tłuszcze i oleje jadalne, odżywki oraz produkty zbożowe dla dzieci, biały cukier i opłaty za dostawę wody.

Chorwacki minister finansów Slavko Stimić przekonuje, że uzyskane tą drogą środki nie zostaną roztrwonione, ale posłużą do stworzenie nowych miejsc pracy i przeprowadzenia kolejnych inwestycji.

Chorwaci obawiają się fali podwyżek, nie tylko żywności, ale również opłat komunalnych. Szacuje się, że ceny energii elektrycznej i paliwa w kraju mogą wzrosnąć średnio o 1,6%. Podwyższenie stawki podatkowej jako jedni z pierwszych odczują mieszkańcy stołecznego Zagrzebia, gdzie zapowiedziano wzrost kosztu przejazdu transportem publicznym (cena jednorazowego normalnego biletu wzrośnie z 1 EUR na 1,5 EUR) i dostaw wody (z 1,48 EUR na 1,78 EUR za 1 m3) oraz Rijeki, w której wprowadzone zostaną wyższe opłaty parkingowe. Kolejne miasta Chorwacji zapewne pójdą w ich ślady.

Analitycy ostrzegają przed negatywnym psychologicznym wpływem podwyższenia stawki podatku od towarów i usług. Prowadzić to może do ograniczenia przez Chorwatów wydatków, co wpłynie na obniżenie popytu na towary i usługi, a w efekcie odbije się niekorzystnie na przedsiębiorcach. Istnieje również niebezpieczeństwo wzrostu krajowej inflacji.

 

Źródła: jutarnji.hr, index.hr, slobodnaevropa.org, pressonline.rs

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE