Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Odkryto dwa nowe złoża ropy naftowej

Chorwacja: Odkryto dwa nowe złoża ropy naftowej

Dwa nowe złoża ropy naftowej odkryli w Chorwacji specjaliści z chorwackiego państwowego przedsiębiorstwa naftowego INA Industrija Nafte. Znajdują się one na terenie pola wydobywczego Žutica w miejscowości Velika Hrastilnica, w sąsiedztwie już eksploatowanych jednych z największych pokładów ropy naftowej w tym kraju.

Choć nieznana jest jeszcze wielkość odkrytych pokładów węglowodorów, ze wstępnych wyliczeń wynika, że możliwe wydobycie surowca z położonych na głębokości 2 tys. m złóż mogłoby wynosić 230 metrów sześciennych (1400 baryłek) ropy naftowej dziennie. Daje to rocznie około 70 tys. ton ropy naftowej, czyli 10% całego rocznego wydobycia tego surowca prowadzonego przez przedsiębiorstwo INA. Przy obecnych cenach ropy na świecie, roczny dochodów jaki mogłaby dzięki eksploatacji nowych złóż osiągnąć INA, wyniósłby około 50 mln USD. Rozpoczęcie regularnego wydobycia surowców z nowych złóż możliwe będzie za 2 lata.

Mimo że wyliczenia dotyczące przyszłych zysków z eksploatacji nowoodkrytych złóż nie uwzględniają koniecznych do poniesienia kosztów dodatkowych, i tak to odkrycie będzie mieć duże znaczenie nie tylko dla przedsiębiorstwa INA, ale i gospodarki całego kraju, gdyż wzrost krajowego wydobycia ropy naftowej może przyczynić się do zmniejszenia deficytu w chorwackim handlu zagranicznym.

- Odkrycie nowych pokładów węglowodorów ogromnie nas cieszy nie tylko dlatego, że stanowi potwierdzenie dobrej pracy ekspertów przedsiębiorstwa INA, ale również dlatego, że z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Chorwacji. Ze względu na to, że produkcja krajowa pokrywa jedynie 15% chorwackiego zapotrzebowania na paliwo, każde nowoodkryte złoże ropy jest niezmiernie ważne – powiedział dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia przedsiębiorstwa INA, Želimir Šikonja.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ropa w nowych złożach jest wyjątkowo dobrej jakości i może być przetworzona w wysokogatunkową benzynę i olej napędowy. Zachęcone tym sukcesem władze przedsiębiorstwa INA zapowiadają kontynuowanie poszukiwań nowych złóż ropy w Chorwacji.

Choć to odkrycie przedstawiane bywa jako „sensacyjne”, wielu specjalistów twierdzi, że trudno je uznać za niezwykłe.
– Nie należy niczego wyolbrzymiać. Mówimy o terenie bogatym w złoża które od dosyć dawna się eksploatuje i wiadomo, że jest tam ropa naftowa. Nowe technologie umożliwiają dotarcie do złóż ropy, które wcześniej były niedostępne – powiedział konsultant ds. ropy naftowej oraz były wicedyrektor przedsiębiorstwa INA, Jasminko Umičević. Jego słowa potwierdzają również inni specjaliści w tej dziedzinie, zdaniem których najważniejszą kwestią pozostaje opłacalność wydobycia surowców.

Źródła: vecernji.hr, politikaplus.hr, poslovni.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE