Home / Bałkany / BiH / Chorwacja oficjalnie poinformowała BiH o nowym reżimie granicznym
httpgec.bawp-contentuploads201305pasos-granicni-prelaz.jpg

Chorwacja oficjalnie poinformowała BiH o nowym reżimie granicznym

Minister Spraw Zagranicznych BiH otrzymał oficjalną notę od Ambasady Republiki Chorwacji w Sarajewie, która informuje o uchyleniu umowy między Radą Ministrów BiH i rządem Chorwacji o wzajemnym zniesieniu wiz z 2003 r. W związku z wejściem Chorwacji do UE, polityka wizowa tego kraju od 1 lipca zostanie dostosowana do polityki wizowej UE.

W następstwie tego, obywatele BiH, którzy do tej pory do sąsiedniego kraju podróżowali z dowodami osobistymi, od początku lipca będą przekraczali granice z Chorwacją wyłącznie na podstawie paszportów biometrycznych, o ile państwa członkowskie UE nie zatwierdzą dalszej możliwości przekraczania granicy z Chorwacją z dowodami osobistymi.

BiH i Chorwacja już wcześniej zainicjowały wspólne działania na rzecz utrzymania obecnego reżimu przekraczania granicy na podstawie dowodu osobistego. Wniosek jest obecnie rozpatrywany przez odpowiednie organy UE i państw członkowskich, które muszą wyrazić zgodę.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE