Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Opłaty za wjazd do centrum Dubrownika

Chorwacja: Opłaty za wjazd do centrum Dubrownika

dubrovnik - hrvatskiglas-berlin.com

Miasto Dubrownik postanowiło uporządkować zasady rynkowe, zapewniając jednocześnie większe dochody mieszkańcom miasta i przedsiębiorstwom. 4 stycznia br. Urząd Miejski Dubrownika oznajmił, że z początkiem Nowego Roku w życie weszła decyzja wprowadzenia opłat za nadmierną eksploatację dróg miejskich. Opłaty w wysokości 100 EUR będą naliczane za przejazdy autobusów turystycznych ulicą zagrzebską, która prowadzi do głównej bramy do Starego Miasta. Wyjątkiem będą jedynie autobusy liniowe poruszające się po ścisłym centrum historycznym miasta.

Decyzja o opłatach za nadmierną eksploatację nawierzchni miejskiej obowiązuje od 1 stycznia 2013 roku. Nie można jej zmienić, ponieważ jest częścią składową budżetu miasta, uchwalonego na rok 2013 przez jego Radę. Opłaty nie będą dotyczyć właścicieli autobusów, lecz organizatorów wycieczek lub agencji turystycznych.

Wspólnota ds. Turystyki Miasta Dubrownika przeprowadziła badania dotyczące wydatków turystów odwiedzających Dubrownik, które pokazały, że około milion pasażerów statków wycieczkowych wydaje rocznie w sumie ok. 40 mln EUR. Podczas gdy niecałe 700 tys. gości hoteli i kwater prywatnych zostawia w Chorwacji dziesięciokrotnie więcej, tym samym zapewniając pracę większej liczbie ludzi.

W związku z powyższym, na 2014 rok ułożono propozycję nowych cen, sugerującą ich dwukrotne zwiększenie. Uwzględniono przy tym olbrzymie środki finansowe włożone w w drogi, promenady, centra historyczne, parki i plaże Dubrownika. Nie zapomniano o zniżkach mających przyciągnąć turystów, jednak będą one dotyczyć tych, którzy najpierw zaopatrzą się w bilety turystyczne, uprawniające do zwiedzania zabytków historycznych.

Źródło: poslovni.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE