Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ośmiokrotny wzrost eksportu złota

Chorwacja: Ośmiokrotny wzrost eksportu złota

W ubiegłym roku eksport złota z Chorwacji osiągnął wartość 33,6 mln EUR i był niemal ośmiokrotnie wyższy od poziomu notowanego w roku 2010 (4,5 mln EUR) – wynika z danych Chorwackiej Izby Gospodarczej. Wartość importu tego kruszcu w 2010 r. wyniosła 4,4 mln EUR, podczas gdy w roku 2011 wwieziono do Chorwacji złoto o wartości zaledwie 234 tys. EUR.

Największy wpływ na wzrost eksportu i sprzedaży chorwackiego złota miał kryzys gospodarczy. Trudna sytuacja finansowa zmusiła wielu Chorwatów do rozstania się nawet z cennymi pamiątkami rodzinnymi. Masowo zaczęły powstawać nowe punkty skupu cennych kruszców, tworzone są kolejne strony internetowe specjalizujące się w tego typu transakcjach, a złotą i srebrną biżuterię można sprzedać lub kupić nawet za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

Wraz ze wzrostem sprzedaży złota, rośnie liczba firm zajmujących się jego eksportem. Chorwackie Ministerstwo Gospodarki, które jest odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń na wwóz i wywóz złota z kraju, w ubiegłym roku udzieliło 80 licencji na eksport złota. Dla porównania – w 2010 r. wydano ich 16.

Ceny złota w Chorwacji nadal rosną, a obecnie wahają się w granicach od 55 do 110 PLN (100 – 200 kun) za gram. Skupem złotej i srebrnej biżuterii zaczęli zajmować się sami jubilerzy – głównie młodsze pokolenie znanych rodzin złotników. Przykładem tego jest jeden z największych kupców złota w Chorwacji wywodzący się właśnie z rodziny jubilerów. W ciągu ostatniego półtora roku otworzył on na terenie całego kraju ponad 200 punktów skupu złota i zatrudnił około 500 pracowników.

Tekst: tportal.hr, novilist.hr, glasistre.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE