Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Partia Piratów z serbskim wsparciem

Chorwacja: Partia Piratów z serbskim wsparciem

Podobnie jak w ponad trzydziestu innych krajach świata, również w Chorwacji działać będzie Partia Piratów (Piratska stranka Hrvatske). Delegaci chorwackiego stronnictwa popierającego „wolny internet” uczestniczyli w ubiegłym tygodniu w zorganizowanym w Pradze zjeździe organizacji Pirate Parties International (PPI), zrzeszającej Partie Piratów z całego świata, której stali się właśnie pełnoprawnymi członkami. I choć większość członków chorwackiej organizacji pozostaje anonimowa, a sam proces urzędowej rejestracji ich partii jeszcze się nie zakończył, to pewne jest, że Piraci już wkrótce wkroczą na krajową scenę polityczną. Do tego czasu kontakt z nimi będzie możliwy za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej oraz profilu na portalu Facebook.
Podobnie jak przedstawiciele innych stronnictw zrzeszonych w Pirate Parties International, chorwaccy Piraci są przeciwnikami ratyfikacji porozumienia ACTA, które ich zdaniem godzi w podstawowe prawa człowieka. W swoim programie, poza ochroną wspomnianych wcześniej praw człowieka, postulują m.in. szerzenie demokracji, reformę ustawy o ochronie praw autorskich, otwarty dostęp do wiedzy i informacji, a także ochronę danych osobowych i zapewnienie wolnej od cenzury komunikacji za pośrednictwem internetu.
Co ciekawe, pomocy w tworzeniu partii Chorwatom udzielili Serbowie z działającej nieoficjalnie Serbskiej Partii Piratów (Piratska partija Srbije).
– Z chorwackimi kolegami, którzy założyli Partię Piratów, współpracujemy już od sześciu miesięcy. Dostarczyliśmy im materiały, informacje, dzieliliśmy się z nimi naszymi doświadczeniami, a w Pradze zagłosowaliśmy za ich członkostwem w międzynarodowej organizacji [PPI]. Z wieloma z nich przyjaźnimy się też prywatnie – poinformował Ivan Vuković z Serbskiej Partii Piratów.
Jak przyznał, w działania jego organizacji włączyło się w Serbii już ponad 10 tys. osób. Nie wiadomo, czy Chorwacka Partia Piratów zyska w swoim kraju taką popularność, jaką zdobyli ich koledzy z Austrii czy Niemiec, gdzie według najnowszych sondaży Partia Piratów jest trzecim pod względem popularności stronnictwem politycznym. Natomiast nie ulega wątpliwości, że plany europejskich Piratów są ambitne. Na wspomnianym zjeździe w Pradze ich przedstawiciele porozumieli się m.in. w sprawie wspólnej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Źródło: slobodnadalmacija.hr, index.hr, tportal.hr, monitor.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE