Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Pierwsza para homoseksualna zalegalizuje swój związek
obraczki

Chorwacja: Pierwsza para homoseksualna zalegalizuje swój związek

Dwóch mężczyzn z Zagrzebia jako pierwsi w Chorwacji złożyli wniosek dotyczący zawarcia związku partnerskiego osób tej samej płci. Urząd stanu cywilnego rozpatrzył wniosek pozytywnie. Mężczyźni są w wieku między 30-40 rokiem życia. W obecnej chwili ich tożsamość nie jest znana – donosi chorwacka gazeta Jutarnji list.

Para przejdzie do historii jako pierwsza para homoseksualna, która zażądała legalizacji swojego związku. Nazwiska mężczyzn nie są znane ponieważ poprosili oni o anonimowość. Według prawa dotyczącego zawarcia związku partnerskiego osób tej samej płci, które niedawno weszło w życie w Chorwacji, urzędnik stanu cywilnego w porozumieniu ze wnioskodawcami wyznaczył termin zawarcia związku od 30-45 dni od wpłynięcia dokumentu. W niektórych wyjątkowych przypadkach termin może zostać przyspieszony.

Prawo dotyczące związków partnerskich mówi, że: „W wyjątkowych przypadkach, kiedy istnieją uzasadnione powody, urzędnik może wyznaczyć datę legalizacji związku partnerskiego przed 30 dniem od złożenia wniosku”.

Para z Zagrzebia zalegalizuje swój związek w połowie września. Chorwacja jest drugim krajem na Bałkanach, po Słowenii, który uchwalił ustawę o życiowym partnerstwie. Ustawę uchwalono w zeszłym roku. Najpierw odbyło się referendum, a następnie przegłosowano ustawę w parlamencie. Przepis zapewni parom jednopłciowym więcej praw, jednak bez zrównania ich związków z małżeństwem oraz bez możliwości adopcji dzieci.

źródła: novosti.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE