Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Pierwsze „solarne słoneczniki” już wkrótce w Zagrzebiu

Chorwacja: Pierwsze „solarne słoneczniki” już wkrótce w Zagrzebiu

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Chorwacji - vecernji.hr

Wiadomo już jak wyglądać będą stacje ładowania pojazdów elektrycznych zasilane energia słoneczną, które z inicjatywy Energetyki Chorwackiej [HEP] wkrótce staną w dwóch miejscach w centrum Zagrzebia, a w przyszłości pojawią się również w innych chorwackich miastach. W rozstrzygniętym właśnie konkursie, zorganizowanym przez Chorwacki Związek Designerów (Hrvatsko dizajnersko društvo), spośród 47 propozycji wybrano projekt zaproponowany przez zespół chorwacki ekspertów pod przewodnictwem architekta Vedrana Jukicia, projektanta Nevena Kovačicia i twórcy pierwszego chorwackiego samochodu elektrycznego Mate Rimaca.

Zwycięski projekt zakłada powstanie „solarnych słoneczników”, czyli akumulujących energię słoneczną paneli w kształcie elipsy, które będą się poruszały tak, by śledzić zmieniające się położenie słońca i w maksymalny sposób wykorzystać energię jego promieni. Każda taka stacja będzie miniaturową elektrownią słoneczną generującą energię równą średniemu rocznemu zużyciu w jednym pojeździe elektrycznym. Równocześnie każdy z paneli spełni funkcję ochronną osłaniając zaparkowane w jego okolicy samochody i ich kierowców od intensywnego słońca, deszczu czy śniegu.

Obecnie w Chorwacji jest tylko kilka pojazdów elektrycznych, ale HEP liczy na to, że ich liczba będzie rosła. Zalety płynące z użytkowania takich pojazdów to m.in. dużo mniejsza emisja zanieczyszczeń niż w przypadku samochodów napędzanych benzyną czy olejem napędowym,  a także znaczne oszczędności dla użytkowników, które po przejechaniu 15 tys. km mogą wahać się od 6,5 tys. HRK [3,57 tys. PLN] – w porównaniu z kosztami paliwa do samochodów z silnikiem diesla, do 10,5 tys. HRK [5,77 tys. PLN] – w porównaniu do kosztów benzyny.

Źródła: vecernji.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE