Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: „Pisarze do więzienia!”

Chorwacja: „Pisarze do więzienia!”

Chorwackie stowarzyszenie Skribonauti podjęło się bardzo ciekawego projektu pod hasłem „Pisarze do więzienia”, w którym to twórcy (m.in. Mima Simić, Ivana Simić Bodrožić i Neven Vulić) zapoznają więźniów ze współczesną literaturą.

Paula Zore i Luiza Bouharoua dały początek stowarzyszeniu, zakładając, że dzięki niemu literatura dotrze w nowe miejsca i do różnej publiki.

Podczas wtorkowej prezentacji projektu na stronie portalu internetowego Booksa.pl okazało się, że nie wszyscy zaproszeni pisarze wyrazili chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu, gdyż – jak to określił jeden z nich – nie ma ochoty zabawiać kryminalistów.

[wp_ad_camp_2]

Świadczy to o nastawieniu chorwackiego społeczeństwa do ludzi, którzy złamali prawo i odsiadują wyrok – uważa się ich za straconych, natomiast więzienie – w teorii i, niestety, również w praktyce – za instytucję jedynie karzącą, nie wychowującą. Tym bardziej, że chorwackie więzienia – jak donoszą Skribonauti – są w takim stanie, że dosłownie nie ma w nich miejsca na resocjalizację. Zakład karny Remetinac w Zagrzebiu może pomieścić 600 osób, a jest w nim 1000. W więzieniu w Karlovcu, w którym gościli Neven Vulić (autor intrygującej powieści „Historia choroby” [„Povijest bolesti”]) i znany Zoran Ferić – jest miejsce dla 36 osób, a obecnie przebywa w nim aż 68. Wszyscy więźniowie 22 godziny dziennie spędzają w przepełnionych celach, a spacerować mogą jedynie po dachu budynku i to tylko wtedy, kiedy nie pada deszcz.

Nie jest tajemnicą, że warunki w chorwackich więzieniach są prawie katastrofalne, dlatego też pomysł kontaktu pisarzy z więźniami wydaje się bardzo potrzebny. Autorki Mima Simić, Tanja Mravak i Ivana Simić Bodrožić miały okazję odwiedzić oddział żeński w Remetincu, gdzie spędziły dwie i pół godziny na rozmowach z kobietami odsiadującymi tam wyrok.

Skribonauti pytali więźniów i więźniarki, którzy spotkali się z pisarzami, co myślą o całej idei. Okazało się, że wyrazili oni duży entuzjazm i zadowolenie. Wygląda na to, że takie „zabawianie kryminalistów” wnosi bardzo dużo w życie nie tylko więźniów, ale także autorów.

Do końca roku planowane są wizyty w więzieniach w Varaždinie, Splicie, Rijece i Zadarze. Następnym krokiem mają być warsztaty literackie z więźniami.

Tekst: tportal.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE