Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Plany nowych inwestycji w energetykę

Chorwacja: Plany nowych inwestycji w energetykę

Dziennik Jutarnji List ujawnił, że gotowy jest tzw. katalog inwestycji ministra gospodarki Radimira Čačicia – dokument, w którym skonsolidowano wszystkie inwestycje planowane obecnego rządu. Za najważniejsze uznaje się projekty przejęte od poprzedniego rządu: budowa elektrowni hydroelektrycznych HE Ombla pod Dubrownikiem, HE Kosinj w Lice, budowa czterech hydroelektrowni na Sawie, kontynuacja budowy termoelektrowni TE Sisak, początek budowy termoelektrowni TE Plomin 3. Koszt inwestycji szacuje się na 3 mld EUR. Dla większości tych projektów nie znaleziono jeszcze partnerów i nie wybrano konsultantów.

Zgodnie z informacją dziennika, ministerstwo otrzymało ofertę od szwajcarsko-rosyjskiego konsorcjum KTC z Lugan na budowę gazowej kogeneracji o mocy 450 MW, pod Vukovarem, o wartości 300 mln EUR. Również australijski bank Macquarie, Samsung i katarski fundusz planują zainwestować w budowę terminala LNG na Krku, budowę termoelektrowni na Urinju i gazowej termoelektrownii w Obrovcu.

Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, Ivan Vrdoljak, stwierdził, że HEP [Hrvatska elektroprivreda] powinna być jednym z  największych inwestorów.

Tekst: energetyka-net.hr, tłum. i red. Ewa Janas

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE