Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Plenerowa wystawa Ivana Kožaricia

Chorwacja: Plenerowa wystawa Ivana Kožaricia

W niedzielę (29.07) w miejscowości Novi Vinodolski otwarto pierwszą plenerową wystawę rzeźb klasyka chorwackiej sztuki współczesnej Ivana Kožaricia. Uroczystego otwarcia dokonała minister kultury Andrea Zlatar Violić. Minister pogratulowała artyście, który obok Jospia Vaništu, jest nie tylko wielką znamienitością świata artystycznego minionego wieku, ale też aktywnym twórcą w obecnym stuleciu.

O bogatym dorobku artysty opowiadał Jerko Denegri – historyk i teoretyk sztuki, który z okazji inauguracji wystawy przyjechał do miejscowości Novi Vinodolski z Belgradu. Denegri podkreślał nietypowość osoby Kožaricia, łączącej w sobie akademika i awangardzistę oraz prezentował dzieła artysty.

„Spacerowicz” [„Šetač”], „Fragment rzeki” [„Isječak rijeke”], „Lodówka” [„Frižider”] czy „Czerwony znak” [„Crveni znak”] to tylko niektóre z prac artysty. Autor był zachwycony koncepcją wystawy, podziękował organizatorom i inicjatorom całego przedsięwzięcia („Jutarnji list” i hotel „Novi Spa – Hotels&Resort”), którzy umożliwili mu zaprezentowanie publiczności swych prac w tak niesamowitym miejscu – pełnym słońca, w pobliżu morza i w otoczeniu śródziemnomorskiej zieleni.

Wyjątkowości całemu wydarzeniu nadaje fakt, że tą wystawą dziewięćdziesięciodwuletni Kožarić przeżył jakby premierę swych fundamentalnych dzieł. Nigdy bowiem nie były one wystawiane w ten sposób i w takich okolicznościach.

Ivan Kožarić urodził się w 1921 r. w Petrinji. Ukończył rzeźbiarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Od 1953 r. zaczął wystawiać swoje prace. W latach 60. należał do Gorgony – grupy skupiającej największe nazwiska chorwackiej sztuki współczesnej. Prezentował swoje prace na wielu wystawach międzynarodowych, a jego dzieła stanowią obecnie część kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i na świecie. W 1997 r. stał się członkiem Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – HAZA).

Wystawa prac Kožaricia będzie stałą ekspozycją w miejscowości Novi Vinodolski.

 

Źródło: culturenet.hr, hrt.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE