Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Po „Grze o tron” czas na „Herculesa” i „Rodzinę Borgiów”

Chorwacja: Po „Grze o tron” czas na „Herculesa” i „Rodzinę Borgiów”

rodzina borgiów - poslovni.hr

Rośnie zainteresowanie zagranicznych producentów kręceniem filmów w Chorwacji – oznajmił minister przedsiębiorczości i rzemiosła, Gordan Maras. Jego zdaniem jest to ważne ze względu na promocję kraju i poszczególnych jego rejonów, a także ze względu na możliwość zatrudnienia lokalnych przedstawicieli przemysłu filmowego.

Mimo, iż jak zaznaczył Maras, w tym zakresie Chorwacja nie była dotychczas szczególnie aktywnie obecna, szykują się duże zmiany. Po dwóch latach nagrywania popularnego serialu „Gra o tron” produkcji HBO w Dubrovniku, w tym roku na terenie Chorwacji powstaną dwie produkcje o łącznej wartości 30 mln EUR.

Pierwsza z nich to 12 odcinków nowego sezonu serialu „Rodzina Borgiów”, które mają powstać w Splicie, w okresie od maja do końca roku. Wartość produkcji to ok. 10 mln EUR. Drugim projektem, który ma częściowo zostać zrealizowany w Chorwacji jest film „Hercules” w reżyserii Bretta Ratnera, który zainteresowany jest rejonami Velebitu i cypla Kamenjak w Istrii. Budżet filmu, którego producentami są Paramount Picutres i MGM wynosi ponad 100 mln USD, przy czym zdjęcia w Chorwacji trwałyby ok. miesiąca i kosztowały 20-30 mln USD.

Hrvoje Hribar, dyrektor Chorwackiego Centrum Audiowizualnego (HAVC) oznajmił, że negocjacje wciąż trwają, ale szanse, by któryś z producentów zrezygnował z chorwackiej lokalizacji są minimalne. Oznajmił też, że w grę wchodzi jeszcze jeden projekt.

Producenci mogą liczyć na wsparcie chorwackiego Ministerstwa Kultury, sięgające 20% łącznych kosztów projektu.

Źródło: seebiz.eu, poslovni.hr

 

 

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE