Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja podpisała traktat akcesyjny

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny

Żródło: nyteuropa.org

Bruksela | 9 grudnia 2011 r.

Około godziny 10.30 premier Chorwacji Jadranka Kosor oraz prezydent Ivo Josipović podpisali w Brukseli traktat akcesyjny.

Przedstawiciele krajów członkowskich przystępowali do podpisywania traktatu w kolejności alfabetycznej.

– Podpisanie traktatu akcesyjnego do UE to szczyt międzynarodowej afirmacji naszego kraju. Chorwacja wraca do rodziny narodów europejskich, do której od zawsze należała – powiedziała w Brukseli premier Kosor.

Chorwacka premier uważa też, że negocjacje Chorwacji z Unią były bardziej złożone niż innych krajów dotychczas kandydujących. Jadranka Kosor wspomniała także, że przystąpienie Chorwacji otwiera drzwi do Unii także innym krajom z regionu.

– Dzisiaj Chorwacja część swojej suwerenności oddaje UE, ale nie wyrzeka się jej. Chorwacja z Europą się bogaci, a i Europa z Chorwacją staje się bogatsza. Chcę podziękować rządowi Chorwacji z Jadranką Kosor na czele, która doprowadziła do końca negocjacje z Unią. Bez wsparcia UE oraz innych krajów członkowskich nie odnieślibyśmy takiego sukcesu. Chorwacja dziś dołącza do Europy, ale jeszcze ważniejsze jest to, że Europa wkroczyła do Chorwacji. Gratuluję i dziękuję wszystkim – powiedział prezydent, Ivo Josipović.

Tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE