Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej

Chorwacja: Podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rząd premiera Zorana Milanovića wydał rozporządzenie dotyczące podniesienia cen gazu oraz energii elektrycznej. Według jego ustaleń, od 1 maja bieżącego roku, cena gazu wzrośnie średnio o 22% natomiast energia elektryczna o 20%.

Według obliczeń ministra gospodarki Radimira Čačića, miesięczne wydatki gospodarstwa domowego na gaz wzrosną o 33 HRK [ok. 18,5 PLN], natomiast na energię elektryczną o 40,24 HRK [ok. 22,5 PLN]. Jednocześnie, rząd zapewnił, że gałęzie przemysłu bezpośrednio zaopatrujące się w energię nie zostaną objęte podwyżkami cen. Ponadto, ceny gazu i energii elektrycznej dla szkół, szpitali oraz niektórych sektorów przemysłowych zostaną obniżone o 6,75%. Ma to na celu zwiększenie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorców oraz chorwackich produktów.

Rząd tłumaczy konieczność podniesienia cen gazu i energii elektrycznej zmianami na rynkach zagranicznych, stanowiących dla Chorwacji główne źródło zaopatrzenia. Minister Čačić tłumaczy jednocześnie, że pomimo podwyżek ceny energii w Chorwacji nadal są zdecydowanie niższe niż w pozostałych krajach europejskich, w tym także państwach sąsiednich. Ponadto, podwyżki cen energii w żaden sposób nie wpłyną na wzrost inflacji, która utrzymywana jest na wcześniej ustalonym przez Ministerstwo Gospodarki poziomie.

Źródła: jutarnji.hr, vjesnik.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE