Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Podwyżki cen w okresie wakacyjnym

Chorwacja: Podwyżki cen w okresie wakacyjnym

Pomimo niekorzystnych prognoz, ceny w sklepach w ciągu ostatniego miesiąca nie uległy widocznym zmianom. Wyniki analiz wykazały nawet, że liczba produktów, których ceny zmniejszyły się była dwukrotnie wyższa niż liczba podwyżek.

Największe podwyżki objęły przede wszystkim produkty rolnicze, głównie świeże warzywa oraz owoce. Klienci nie przykładają jednak do wzrostu cen tych produktów większej uwagi, ponieważ są to warzywa i owoce, na które sezon kończy się lub już się zakończył. Najwyższe obniżki cen dotyczyły natomiast produktów z sektora mleczarskiego oraz artykułów żywieniowych dla dzieci.

Korzystna dla konsumentów sytuacja na rynku lokalnym ma potrwać jednak jedynie do rozpoczęcia okresu wakacyjnego oraz wzrostu ruchu turystycznego na terenie Chorwacji. Według przewidywań, wraz z rozpoczęciem okresu wakacyjnego, ceny produktów w sklepach mają zdecydowanie wzrosnąć, zarówno w punktach sprzedaży nastawionych na klientów zagranicznych, jak również na lokalnych. Pojawia się również coraz więcej produktów oznakowanych etykietami sugerującymi obniżki cen, jednak są to jedynie zabiegi marketingowe przygotowane na okres wakacyjnego wzrostu cen w sklepach.

Źródła: seebiz.eu, supermarketi.info

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE