Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ponad 10,5 mld EUR dochodu z turystyki w 2012 r.

Chorwacja: Ponad 10,5 mld EUR dochodu z turystyki w 2012 r.

W pierwszych 9 miesiącach 2012 r. dochody z chorwackiej turystyki wyniosły 6,27 mld EUR, czyli o 3,9% więcej niż w analogicznym okresie roku 2011 r. – wynika z danych Narodowego Banku Chorwacji (Hrvatska narodna banka – HNB). Wpływy z turystyki w trzech pierwszych kwartałach 2012 roku stanowiły 18,9% łącznego PKB Chorwacji, czyli o 1% więcej niż w analogicznym okresie roku 2011.

Z danych chorwackiego Ministerstwa Turystyki wynika, że również w ostatnich 3 miesiącach ubiegłego roku turystyka w Chorwacji przyniosła wyższy dochód niż w ostatnim kwartale roku 2011.

– Dobre wyniki odnotowano i w trzecim kwartale 2012 roku, gdy dochody z turystyki wyniosły 4,3 mld EUR, co stanowi wzrost o 2,9% w porównaniu do tego samego okresu w roku 2011. We wspomnianym okresie udział przychodów z turystyki w łącznym PKB wyniósł 35,8%, czyli 1,1% więcej niż w roku wcześniejszym – przeczytać można w raporcie chorwackiego Ministerstwa Turystyki.

Wśród zmian zaplanowanych na rok 2013 przez chorwackie Ministerstwo Turystyki jest m.in. wprowadzenie rachunku satelitarnego turystyki dla Chorwacji, co umożliwi oszacowanie całkowitego wpływu turystyki na krajową gospodarkę.

Zdaniem ministra turystyki Veljko Ostojicia, największy wpływ na wyniki w tym sektorze chorwackiej gospodarki w 2013 r. będzie miało obowiązujące od 1 stycznia b.r. obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne oraz wstąpienie Chorwacji do UE.

– Chorwacja znajdzie się w centrum zainteresowania światowych mediów i musimy to wykorzystać, by jak najlepiej wypaść w oczach światowej opinii publicznej – stwierdził minister Ostojić.

Już na początku 2013 r. Chorwacja została wskazana jako wiodący w najbliższych 12 miesiącach kierunek podróży turystycznych w Europie przez tureckich dziennikarzy zajmujących się turystyką, wyprzedzając w tym rankingu m.in. Turcję, Czechy, Portugalię i Islandię.

Źródła: dnevnik.hr, poslovni.hr, poslovni.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE