Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ponad 730 mln HRK [402 mln PLN] na rządowy program „Impuls dla przedsiębiorczości”

Chorwacja: Ponad 730 mln HRK [402 mln PLN] na rządowy program „Impuls dla przedsiębiorczości”

Chorwacki Poduzetnički impuls  - ezadar.hr

Kwotę  730,5 mln HRK [402 mln PLN] – dwukrotnie wyższą niż w roku ubiegłym – przeznaczy w 2013 r. chorwacki rząd na dotacje dla przedsiębiorstw w ramach programu wspierania przedsiębiorczości i handlu „Impuls dla przedsiębiorczości” („Poduzetnički impuls”)  – ogłosił minister przedsiębiorczości i handlu Gordan Maras.

Dwukrotnie wzrośnie maksymalna kwota wsparcia udzielonego na jeden projekt – z 700 tys. HRK [385 tys. PLN] w 2012 r. do 1,4 mln HRK [770 tys. PLN] w 2013 r. Wyższa od ubiegłorocznej będzie również średnia wysokość wsparcia udzielanego przedsiębiorcom – w bieżącym roku ma wynieść ponad 100 tys. HRK [55 tys. PLN].

W tegorocznym projekcie ministerstwo przedsiębiorczości i handlu kładzie duży nacisk na zachęcanie przedsiębiorców do zakładania spółdzielni oraz klastrów, a także na wspieranie projektów typu start-up, zwłaszcza z branży IT, by ich twórcy nie musieli szukać źródeł finansowania dla swoich pomysłów poza granicami Chorwacji. W swoim kraju będą mogli oni liczyć m.in. na możliwość wynajęcia pomieszczeń za symboliczną opłatą czy na skorzystanie z jednego z 3 programów wspierających rozwój start-upów.

Poza dopłatami do nowo powstających firm, chorwacki rząd przeznaczy 74 mln HRK [40,7 mln PLN] na wsparcie modernizacji istniejących już przedsiębiorstw, a także na wzrost liczby zatrudnianych przez nie pracowników. Zgodnie z wyliczeniami ministra Marasa dzięki rządowej pomocy dla przedsiębiorstw pracę może znaleźć około 3 tys. osób.

Źródła: profitiraj.hr, index.hr, tportal.hr, hrt.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE