Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Powstaje nowoczesna sortownia odpadów

Chorwacja: Powstaje nowoczesna sortownia odpadów

Na terenie Baninej Góry [Babina Gora] powstaje nowoczesny projekt, którego głównym celem będzie przetwarzanie i wtórne wykorzystywane surowców. Karlovačka żupania jest jednym z pięciu okręgów, które w ostatnim czasie podjęły rozmowę z Ministerstwem Środowiska i Fundacją Ochrony Środowiska na temat zarządzania odpadami.

Babina Góra niebawem stanie się miejscem, gdzie prace będą przebiegać według światowych standardów składowania odpadów i ochrony środowiska. Będzie ono zarządzane przez przedsiębiorstwa komunalne, a więc nie będzie prywatyzowane. Najistotniejsze, że niniejszy projekt nie niesie ze sobą żadnych obciążeń finansowych dla mieszkańców, ponieważ ceny wywozu śmieci nie wzrosną.

Główną ideą przedsięwzięcia jest segregowanie śmieci już w miejscach ich zbierania. W ten sposób możliwe jest nie tylko wykorzystanie surowców wtórnych, ale i zmniejszenie ilości odpadów docierających na Babiną Górę.

Dyrektor Centrum Gospodarowania Odpadami, Zdravko Marčetić, wyraził nadzieję na stuprocentowe sfinansowanie tego projektu ze środków Unii Europejskiej, wliczając w to 1,75 mln HRK, które już zainwestowano w to przedsięwzięcie.

Ponadto, mieszkańcom okręgu i zainteresowanym spółdzielniom zapewniono możliwość wglądu w projekt na czas jego realizacji i działalności.

 

Źródło: vecernji.hr

 

 

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE