Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Powstaje stowarzyszenie na rzecz ofiar przemocy wobec mężczyzn

Chorwacja: Powstaje stowarzyszenie na rzecz ofiar przemocy wobec mężczyzn

W Chorwacji powstaje Stowarzyszenie Ochrony Mężczyzn. Jest to odpowiedź na wielokrotnie poruszaną w ostatnich latach kwestię mężczyzn jako ofiar przemocy.

Informacje o tej inicjatywie pojawiły się na stronach internetowych gminy Žminj. Można się z nich dowiedzieć, jaki jest zamysł całego przedsięwzięcia oraz jakie plany mają organizatorzy względem stowarzyszenia. Jeden z inicjatorów, Marinko Parent, tłumaczy, że stowarzyszenie ma być klasyczną, społeczną organizacją, która będzie pomagać wszystkim ofiarom przemocy i prześladowań, zarówno mężczyznom jak i kobietom. Planowane są warsztaty, które będą uczyć jak uchronić ludzi przed przemocą oraz jak pomóc ofiarom. Stowarzyszenie chce też, by gmina Žminj wynajęła lub dała koncesję na szkołę w miejscowości Modrušani, którą w przyszłości zaadaptowanoby na schronisko dla mężczyzn-ofiar przemocy. Na sfinansowanie tego projektu fundacja będzie chciała zdobyć pieniądze z funduszy unijnych.

Celem stowarzyszenia będzie przeciwdziałanie przemocy wśród mężczyzn oraz rozwój humanitarnego, demokratycznego środowiska łączącego ofiary maltretowania.

Pomysł wywołał pozytywną reakcję wśród organizacji działających na rzecz kobiet jako ofiar przemocy.

Nie mam nic przeciwko żadnej formie stowarzyszenia jednoczącego obywateli, więc nie mam też nic przeciwko „męskiemu” stowarzyszeniu. Niech działają, niech pomagają osobom, które tej pomocy potrzebują. My też pomagamy wszystkim, którzy się do nas zwrócą, bez względu na to, jakiej są płci. To, że podkreślamy, że w większości przypadków kobiety są ofiarami, jest skutkiem faktów. Nie twierdzimy jednak, że kobiety nie mogą być oprawcami, ani że nie istnieją przypadki, w których mężczyźni padają ofiarom kobiet – mówi Maja Mamula, kierowniczka stowarzyszenia „Ženska soba”.

W 2010 roku policja odnotowała około 15 tysięcy przypadków przemocy w rodzinie, w tym w ponad 13 tysiącach incydentów, których sprawcami byli mężczyźni. Przypadków, kiedy oprawcami były kobiety było około tysiąca. Na 18 zabójstw, jakie zdarzyły się w Chorwacji w 2010 roku wśród partnerów, w 17 przypadkach zabójcami byli mężczyźni, tylko w jednym kobieta.

Tekst: glas-slavonije.hr, istranews.in

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE