Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Powstaje sześć nowych elektrowni słonecznych

Chorwacja: Powstaje sześć nowych elektrowni słonecznych

elektrownia sloneczna - vecernji.hr

Energia Agrokor firma Ivicy Todoricia zajmująca się głównie handlowaniem energią elektryczną, planuje wybudować sześć elektrowni słonecznych. Dla pięciu z nich lokalizacje już zostały wybrane: dach supermarketu Konzum w miejscowości Metković, gospodarstwa „Topolik” i „Mitrovac” w Belju oraz serownia i winnica „Agrolaguna” w Poreczu. Co do szóstej lokalizacji, wciąż trwają rozmowy Todoricia z Chorwackim Operatorem Energetycznym [HROTE] w sprawie odkupu energii energetycznej, ale prawdopodobnie będzie to „Agrofructus” w miejscowości Opuzen.

Całkowity koszt inwestycji będzie wynosił ponad 15 mln HRK (ok. 8 mln PLN).  W chwili obecnej nie wiadomo jaka będzie łączna moc elektrowni, jednak specjaliści, patrząc na wartość inwestycji, wnioskują że może chodzić o 1,5 MW mocy zainstalowanej.

Silny przełom w biznesie energetycznym dotyczącym odnawialnych źródeł energii nastąpił w zeszłym roku. Wtedy to dyrektor firmy Agrokor wystąpił na konferencji Areny Energetycznej. Powiedział wówczas, że firma  do 2017 roku planuje się wydać nawet od 100 mln HRK do 115 mln HRK (ok. (ok. 55 – 60 mln PLN) na odnawialne źródła energii.

Pierwszy krok zrobiono w 2011 roku, kiedy to na dachu supermarketu Konzum Maxi Sopot W Zagrzebiu zainstalowano elektrownię słoneczną o mocy 9,8 kW. Początkowo wyprodukowany prąd wykorzystywano na potrzeby handlu, a z końcem zeszłego roku elektrownia przyłączyła się do sieci dystrybucyjnej, aby sprzedać prąd Energetyce Chorwackiej [HEP].

W sierpniu 2012 roku Agrokor w gospodarstwie „Gradec” niedaleko miejscowości Vrbovac otworzył biogazownię wartą 55 mln HRK (ok. 30 mln PLN). Wydajność zakładu wynosi 1MW energii elektrycznej, która jest dostarczana przez HEP po zachęcających cenach.

Decyzja firmy Todoricia, aby teraz całkowicie poświecić się „słońcu” jest motywowana wysokimi cenami odkupu energii. Systemy solarne w Dalmacji o mocy 10 kW, zwrócą się już od czterech do sześciu latach, podczas gdy inwestycja w innych państwach europejskich, dopiero po ośmiu. W przypadku większych elektrowni, ten okres jest przedłużony o półtorej roku.

Źródło: tportal.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE