Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Projekt „Be CROative!”

Chorwacja: Projekt „Be CROative!”

Projekty centrów biznesowych, handlowych i turystycznych jak również obiektów infrastruktury i odnawialnych źródeł energii wzbudziły największe zainteresowanie wśród włoskich inwestorów na niedawno zakończonych włoskich targach Expo Italia Real Estate. Targi odbyły się w dniach od 5 do 7 czerwca w Mediolanie, a projekty zostały przedstawione przez Chorwacką Izbę Gospodarczą [Hrvatska gospodarska komora] na stoisku wystawowym Be CROative, programu, który powstał w 2007 r. i ma na celu promowanie produktów i przyciągnięcie zagranicznych inwestorów.

Spośród 22 przedstawionych projektów największą uwagą cieszył się projekt wieżowca, centrum biznesowego Matrix w Zagrzebiu (wartość inwestycji 125 mln EUR) i rozpoczęta już inwestycja City Colloseum Centar w Slawonskim Brodzie (50 mln EUR). Uwagę inwestorów przykuły także rozbudowa i modernizacja lotniska w Rijece (16 ml EUR), modernizacja centrum zdrowia i turystyki Biograd (15 mln EUR) i koncepcja Pašman Resort, luksusowego ośrodka wczasowego na wyspie Pašman, inwestycji typu „greenfield” wartej 700 mln EUR. Ponadto zagraniczni przedsiębiorcy wykazali chęć inwestowania w każdego rodzaju odnawialne źródła energii, chociaż na targach został przedstawionych tylko jeden projekt elektrowni wiatrowej Tovarnik o wartości 100 mln EUR.

Chorwacka Izba Gospodarcza opracowała w tym roku kompleksową koncepcję promocji, kładąc nacisk na inwestycje i innowacje. Oprócz projektów z sektorów turystyki, infrastruktury i odnawialnych źródeł energii przedstawiono również projekty sektora przemysłu, nauki, technologii i nieruchomości.

Podczas uroczystego otwarcia stoiska Be CROative potencjalnym inwestorom zaprezentowano dwa nowe elementy projektu – „Invest in Croatia” i „Innovation in Croatia”, których zadaniem jest zaprezentowanie Chorwacji i jej gospodarki jako atrakcyjnego miejsca dla inwestycji. „Invest in Croatia” ma pełnić zadania punktu kontaktowego dla potencjalnych inwestorów, gdzie mogą uzyskać informacje dotyczące projektów inwestycyjnych, koniunktury i warunków inwestycyjnych panujących na rynku.

Włochy sa najważniejszym partnerem handlowym Chorwacji i drugim najważniejszym inwestorem, a Chorwacja dzięki włączeniu się w struktury NATO, zakończeniu negocjacji zawiązanych z akcesją do UE i niewielkiej odległości stanowi atrakcyjny rynek dla włoskich inwestorów.

 

Źródło: poslovni.hr, hgd.mvpei.hrAbout Joanna Nowak

...
KOMENTARZE