Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Przemysł zbrojeniowy nie boi się kryzysu

Chorwacja: Przemysł zbrojeniowy nie boi się kryzysu

Wartość rocznego eksportu chorwackich produktów przemysłu zbrojeniowego przekroczyła już 250 mln USD, a popyt na nie stale rośnie. Działający w tym kraju producenci aż 98% swoich wyrobów przeznaczają na rynki zagraniczne, co sprawia, że chorwacki eksport w tym segmencie przemysłu jest siedmiokrotnie wyższy od importu.

- Każdy przemysł zbrojeniowy ma przyszłość – zapewnia dyrektor produkującej m.in. hełmy wojskowe i policyjne firmy Sestan-Busch, Alojzije Šestan. Jego przedsiębiorstwo w ostatnich latach wyprodukowało przeszło 500 tys. hełmów, z których 98% trafiło do 45 krajów świata. Główne rynki zbytu dla produktów Sestan-Busch to Arabia Saudyjska (130 tys. hełmów), rynek włoski i krajów afrykańskich. Firma stara się trafić do kolejnych krajów, takich jak Kazachstan, Uzbekistan i Azejberdżan oraz Rosja.

Dużymi sukcesami pochwalić się mogą również inne z ponad 20 chorwackich firm przemysłu zbrojeniowego. HS Produkt, mający w ofercie pełną gamę broni krótkiej i długiej, 95% swojej produkcji eksportuje do USA, gdzie do tej pory trafiło 1,5 mln pistoletów wyprodukowanych w jego chorwackich zakładach. Djura Djaković Holding, który zajmuje się produkcją m.in. wozów pancernych, zarobił na ich sprzedaży tylko w tym roku od 750 mln do 780 mln HRK [ok. 420 – 438 mln PLN].

Źródła: index.hr, monitor.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE