Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Przetarg na budowę kolei w Rijece

Chorwacja: Przetarg na budowę kolei w Rijece

Premier Zoran Milanović, podczas wizyty w nowym porcie w Sitnicy oznajmił, iż przetarg na budowę linii kolejowej w Rijece zostanie rozpisany w najkrótszym możliwym terminie. Podkreślił, że Rijeka ma potencjał żeby zostać jednym z najważniejszych portów europejskich, a obecna linia kolejowa będzie w stanie zaspokoić potrzeby portu jedynie przez krótki czas.

Zapowiadana inwestycja w Rijece nie jest jedyną. Przedstawiciele Chorwackich Kolei (HŽ) podpisali dwie z trzech umów na remont linii kolejowej na odcinku Okučani-Novska. Wykonawcą będzie z włoska firma SALCEF Costruzioni Edili E Ferroviarie, a prace nadzorować będzie konsorcjum składające się z chorwackiej firmy Granova i niemieckiej DB International. Wartość projektu sięga 40 mln EUR, z czego 85% jest pokrywanych z bezzwrotnych środków w ramach programu IPA, a 15% – przez Republikę Chorwacji. Na koniec przyszłego roku oczekiwane jest podpisanie umów na projekt na odcinku Dugo Selo-Križevci, którego wartość szacuje się na 200 mln EUR.

Przewodniczący Delegacji UE w Chorwacji Paul Vandoren podkreślił znaczenie inwestycji w sektorze kolejowym, a podobnego zdania zdaje się być Premier Zoran Milanović, który oprócz projektu w Rijece widzi potrzebę budowy nowych linii kolejowych dla ruchu towarowego łączących Zagrzeb z Wiedniem i Budapesztem.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE