Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Przygotowania do Uniwersyteckich Igrzysk 2016 w Zagrzebiu
eusac-stand_zagreb-rijeka

Chorwacja: Przygotowania do Uniwersyteckich Igrzysk 2016 w Zagrzebiu

Z okazji organizacji Igrzysk Uniwersyteckich 2016 w Zagrzebiu zaplanowano odnowienie i wybudowanie aż jedenastu obiektów. Na liście planowanych inwestycji oprócz nowych obiektów sportowych, znalazły się jest m.in. budowa nowego mostu, stworzenie autobusowego terminalu pasażerskiego oraz rekonstrukcja nasypu Sawy. Cześć pieniędzy potrzebnych do zrealizowania powyższych inwestycji prawdopodobnie zostanie pozyskana z funduszy europejskich, a konkretnie z Funduszu Rozwoju Regionalnego UE. Zastępca Prezydenta Zagrzebia, Sandra Švaljek, podkreśliła, że wspomniane wcześniej inwestycje zostałyby zrealizowane bez względu na organizację imprezy, jednak nie da się ukryć, że organizacja Igrzysk Uniwersyteckich stanowi motywację, aby ukończyć prace w konkretnym terminie.

Podstawowym założeniem planowanych inwestycji jest, aby odnowione i nowo powstałe obiekty przyczyniły się do zwiększenia mobilności pomiędzy poszczególnymi częściami miasta, które do tej pory były ze sobą skomunikowane w niezadowalający sposób. Oprócz tego, mieszkańcy Zagrzebia będą mogli cieszyć się nowymi obiektami służącymi do wypoczynku i rekreacji przez długie lata.

Większość projektów zostanie zrealizowana na odcinku od południowej strony Sawy i zachodniej strony kampusu Wydziału Kinezjologii oraz Sawskiej Cesty. Na liście zaplanowanych projektów znalazł się stadion Maksimir oraz Pałac Sportu z garażem podziemnym, w który trzeba zainwestować ok. 550 mln HRK (300 mln PLN). W południowej części miasta planuje się rekonstrukcję korony nasypu Sawy i rewitalizację połudnowego odcinka Sawskiej Cesty, gdzie zostanie zbudowany intermodalny terminal pasażerski. Poza tym, przewidziano odnowienie ronda w Remetincu, zagospodarowanie przestrzeni we wschodniej części parku Bundek i rewitalizację Wydziału Kinezjologii.

Ulica Šarengradska przez którą będzie przebiegał główny szlak transportu samochodowego, powinna odciążyć Sawską Cestę, która z kolei będzie służyć transportowi publicznemu i rowerowemu. Wybudowana zostanie również ścieżka dla pieszych i rowerzystów, która połączy Jarun i Arenę.

Źródło: poslovni.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE