Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Przyznano nagrody dla najlepszych przedsiębiorstw

Chorwacja: Przyznano nagrody dla najlepszych przedsiębiorstw

Chorwacka Izba Gospodarcza [HGK] po raz dziewiętnasty przyznała nagrody dla najlepiej prosperujących i najkorzystniejszych dla chorwackiej gospodarki firm i przedsiębiorców.

Główną nagrodę – „Złotą Kunę” [Zlatna kuna] dla najlepszego dużego przedsiębiorstwa przyznano firmie Omco Croatiam która zajmuje się produkcją narzędzi do wytwórstwa szklanych opakowań. Ma status wiodącej firmy europejskiej i jednej z największych firm światowych w tej dziedzinie. Ponad 97% swoich produktów Omco Croatia eksportuje do innych krajów.

Najlepszym małym przedsiębiorstwem została firma Šestan Busch z miejscowości Prelog, zajmująca się produkcją hełmów antybalistycznych i innego sprzętu wojskowego.

Nagrodę dla średniego przedsiębiorstwa zdobyła firma produkująca jedzenie dla dzieci – firma Vivera. W 2001 r. właścicielem firmy został światowy producent pożywienia dla dzieci – niemiecki Hipp & Beteilgungs.

Za najlepszy bank uznano Erste&Steiermärkische Bank, a za najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe – Euroherc.

„Złota Kunę” za innowacyjność zdobył Boris Balać, dyrektor i właściciel firmy INTECO, za samodzielną maszynę do hydrodynamicznej obróbki powierzchni metalowych i betonowych

Na uroczystości był obecny Radimir Čačić, chorwacki minister gospodarki, który wyraził przekonanie, że największy potencjał chorwackiej gospodarki tkwi w energetyce i produkcji pożywienia, czyli w sektorach, w których jak na razie odnotowuje się duży import.

Źródła: hgk.hr, seebiz.eu, tportal.hr, bankamagazine.hr, cityportal.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE