Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Raport Komisji Europejskiej

Chorwacja: Raport Komisji Europejskiej

24 kwietnia Komisja Europejska opublikowała swój raport dotyczący postępów Chorwacji w przygotowaniach do integracji z Unią Europejską. Cztery kwestie, które zdaniem Komisji zasłużyły na krytykę to: umieszczanie członków rządu w radach nadzorczych państwowych firm, Ustawa o Policji, podatek nałożony na operatorów komórkowych i odkładanie zmiany Ustawy o komornikach. Oprócz wspomnianych kwestii natychmiastowego rozwiązania wymaga również problem stoczni.

Największe kontrowersje wzbudza kwestia pierwsza. Mimo krytyki Komisji, premier Zoran Milanović oznajmił, że nie zamierza odstąpić od zamiaru mianowania ministrów Radimira Čačića i Slavka Linića do rady nadzorczej koncernu Ina. Podkreślił, iż Rząd jest odpowiedzialny za majątek państwa i w wyjątkowych okolicznościach jest uprawniony do umieszczania polityków w radzie nadzorczej państwowej firmy. – Podkreślę, iż nie ma to żadnego związku z prawem europejskim. Szereg państw europejskich robi dokładnie to samo. (…) A dlaczego? Dlatego, że to właściwa decyzja.

Premier podkreślił również, iż nie ma to żadnego związku z korupcją i dodał, że antykorupcyjna Ustawa o zapobieganiu konfliktowi interesów wkrótce zostanie zmieniona.

Dzień po tym oświadczeniu Przewodniczący Delegacji UE Paul Vandoren wyraził swoje zaniepokojenie tą decyzją. Podkreślił, że Ustawa o zapobieganiu konfliktowi interesów weszła w skład pakietu umów umożliwiających zamknięcie negocjacji Chorwacji z Unią Europejską. Unia pragnie, by Chorwacja przestrzegała nie tylko ”acquis communautaire”, ale i pozostałych umowy zawartych w pakiecie. Jeśli pragnie zmienić wspomnianą ustawę, musi przekonać Komisję, że nowe rozwiązanie jest bardziej korzystne.

Zastosowanie się do uwag Komisji zawartych w raporcie jest zdaniem Vandorena konieczne, by Chorwacja dobrze przygotowała się do członkostwa w UE.

Źródło: vecernji.hr, vecernji.hr, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE