Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Referendum o zmianie w konstytucji
Referendum w Chorwacji - 24sata.hr

Chorwacja: Referendum o zmianie w konstytucji

Referendum – to słowo najczęściej pojawiało się w ostatnich tygodniach w chorwackich mediach. W niedzielę 1 grudnia, w trzecim w historii niepodległej Chorwacji referendum, a pierwszym rozpisanym na wniosek obywateli, około 3,8 mln Chorwatów w 6,7 tys. miejsc do głosowania będzie miało szansę zdecydować, czy w chorwackiej ustawie zasadniczej znajdzie się zapis o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety. O okolicznościach podjęciu przez parlament tego kraju decyzji o referendum pisaliśmy już na naszym portalu.

O przeprowadzenie referendum wnioskowała inicjatywa „U ime obitelji” („W imię rodziny”) na czele z Željką Markić, której pod takim wnioskiem udało się zebrać około 750 tys. podpisów. Tę propozycję poparła  najsilniejsza partia opozycyjna HDZ (Hrvatska demokratska zajednica – Chorwacka Wspólnota Demokratyczna) oraz władze Kościoła Katolickiego. Przeciwko wprowadzeniu definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety opowiedziały się partie wchodzące w skład rządzącej koalicji oraz organizacje LGBT i broniące praw człowieka, rozpoczynając kampanię „Glasaj protiv” („Głosuj przeciwko”) – popieraną m.in. przez piosenkarkę Severinę.

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović w jednej z ostatnich publicznych wypowiedzi przed referendum stwierdził:

- Nie byłoby dobre dla Chorwacji jako państwa legitymizowanie się jako kraj nietolerancji i braku zrozumienia, nieakceptowania innych i różniących się od nas, którzy stanowią mniejszość w społeczeństwie. Dlatego korzystam z okazji, by jeszcze jeden raz wezwać do przemyślenia konsekwencji tego referendum i podjęcia decyzji w zgodzie z własnym sumieniem.

 

Źródła: jutarnji.hr, jutarnji.hr, jutarnji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE