Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rekordowa produkcja soli morskiej

Chorwacja: Rekordowa produkcja soli morskiej

Blisko połowę rocznego krajowego zapotrzebowania na sól spożywczą pokryje tegoroczna produkcja soli morskiej w trzech chorwackich warzelniach – największej na wyspie Pag oraz dwóch mniejszych ulokowanych w miejscowościach Ston i Nin. To najlepszy wynik od kilku dekad, a do jego osiągniecia przyczyniło się tegoroczne upalne i słoneczne lato.

– To absolutnie rekordowy rok. Łączna produkcja soli w trzech chorwackich warzelniach wyniesie około 25 tys. ton, a zapotrzebowanie na sól spożywczą w Chorwacji sięga około 50-60 tys. ton rocznie – powiedział dyrektor produkcji warzelni soli na wyspie Pag będące w większości własnością koncernu Agrokor, Bogdan Želehovski.

Z trzech chorwackich warzelni soli, tylko w jednej –  na wyspie Pag, stosowane są metody przemysłowe. W dwóch pozostałych sól morska zbierana jest ręcznie, tak jak w czasach Cesarstwa Rzymskiego, przez co stanowią one dużą atrakcję turystyczną. Warzelnia w Ninie pod Zadarem jest otwarta dla zwiedzających. Turyści mogą w niej obserwować kolejne etapy pozyskania soli morskiej tradycyjnymi metodami stosowanymi tam od 1500 lat. Działa tam również jedyne w Chorwacji Muzeum Soli.

W tegorocznych zbiorach soli w miejscowości Ston pomagali młodzi wolontariusze m.in. z Kanady, Meksyku, Holandii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Bułgarii, uczestniczący w kolejnej edycji międzynarodowego obozu ECO Heritage Task Force.

Źródła: slobodnaevropa.org, croenergo.eu

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE