Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rekordowy wzrost eksportu do Rosji

Chorwacja: Rekordowy wzrost eksportu do Rosji

Aż o 83%, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wzrósł w pierwszych 8 miesiącach b.r. eksport chorwackich towarów do Rosji – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny Chorwacji [Državni zavod za statistiku]. Z kolei z obliczeń Chorwackiej Izby Gospodarczej [Hrvatska gospodarska komora – HGK] wynika, że od stycznia do końca sierpnia 2012 r. łączna wartość eksportowanych do Rosji towarów była o około 250 mln USD wyższa od zeszłorocznej. Jeśli ten trend się utrzyma, wartość całkowitego tegorocznego chorwackiego eksportu do tego kraju może być przeszło dwukrotnie wyższa od tej odnotowanej w 2011 r.

W okresie od stycznia do końca sierpnia 2012 r. Chorwaci eksportowali do Federacji Rosyjskiej głównie leki (o wartości 68,13 mln USD – 36,66% wartości całego chorwackiego eksportu na ten rynek), urządzenia elektryczne dla linii telefonicznych i telegraficznych (32,58 mln USD – 18, 97% eksportu), transformatory elektryczne i przekształtniki (11,11 mln USD – 6,47%), skrzynki formerskie dla odlewni metali i płyty podmodelowe (8,77 mln USD – 5,1%) oraz preparaty do golenia (8,05 mln USD – 4,68%).

Korzystna sytuacja na rosyjskim rynku sprawia, że coraz więcej chorwackich przedsiębiorstw jest zainteresowanych otwarciem swojego biura i przedstawicielstwa w Moskwie i innych miastach Rosji. Na liście Chorwackiej Izby Gospodarczej figuruje obecnie 18 firm mających takie przedstawicielstwa, wśród których są zarówno uznani producenci (m.in. Podravka), jak i mało znane chorwackie przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że Rosjanie wykazują coraz większe zainteresowanie nie tylko chorwackimi produktami, ale również usługami, i to nie tylko turystycznymi.

W obliczu spadku chorwackiego eksportu do krajów UE, który w pierwszych 7 miesiącach 2012 r. był o prawie 7% niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, chorwaccy producenci z coraz większą nadzieją patrzą nie tylko na rynek rosyjski, ale również chiński, na którym produkty z Chorwacji również zdobywają coraz większą popularność.
– Te rynki mogą być ratunkiem dla naszych eksporterów ze względu na sytuację w UE. Możemy Rosji i Chinom wiele zaoferować. Jednak nasi eksporterzy muszą zwrócić się również w stronę takich rynków jak Turcja, Brazylia, Indie i Południowa Afryka – ocenia niezależny chorwacki ekonomista Ante Babić.

Źródła: tportal.hr, tportal.hr, jutarnji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE