Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja rezygnuje z kontrowersyjnego „Lex Perković”
Sankcje UE wobec Chorwacji - slobodnaevropa.org

Chorwacja rezygnuje z kontrowersyjnego „Lex Perković”

Na piątkowym głosowaniu chorwacki parlament zdecydował o zmianie kontrowersyjnej ustawy o współpracy sądowej w sprawach karnych z UE , ograniczającej Europejski nakaz aresztowania – tzw. „Lex Perković” – o którym pisaliśmy już na naszym portalu. W odpowiedzi na to posunięcie, grożąca wcześniej Chorwacji sankcjami komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding stwierdziła, że dla niej „kwestia chorwacka” jest zamknięta.

Ta deklaracja padła w poniedziałek 7 października na spotkaniu z ministrami sprawiedliwości państw członkowskich Unii w Luksemburgu. Komisarz Reding  dodała, że kroki podjęte, by ukarać Chorwację za złamanie art. 39 chorwackiego traktatu akcesyjnego z UE, zostaną wstrzymane natychmiast po wejściu nowego prawa w życie, czyli 1 stycznia 2014 r. Oznacza to, że najmłodszy członek Unii nie straci 80 mln EUR przeznaczonych na wejście tego kraju do strefy Schengen.

Kontrowersyjna zmiana w Chorwackim prawie, w myśl której stosowanie Europejskiego nakazu aresztowania ograniczone zostało do przestępstw popełnionych po 7 sierpnia 2002 r., przyjęta została na trzy dni przed wstąpieniem tego kraju do Unii.

Źródło: tportal.hr

 

 

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE