Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Roczna stopa inflacji najwyższa od 2008 r.

Chorwacja: Roczna stopa inflacji najwyższa od 2008 r.

Inflacja w Chorwacji - hrt.hr

W styczniu roczna stopa inflacji w Chorwacji osiągnęła poziom 5,2% i choć była niższa od zapowiadanej, to mimo to najwyższa od października 2008 r. – wynika z danych chorwackiego Głównego Urzędu Statystycznego (Državni zavod za statistiku). Jeszcze w grudniu 2012 r. stopa inflacji w tym kraju wynosiła 4,7%, ale wzrosła w przeciągu miesiąca m.in. na skutek zniesienia zerowej stawki VAT z początkiem 2013 r.

Wzrost inflacji w skali rocznej spowodowany był głównie przez podniesienie cen regulowanych – energii elektrycznej i gazu oraz wzrost cen żywności wynikający z suszy w Chorwacji, a także zawirowań cenowych na rynkach światowych.

W porównaniu ze styczniem 2012 r., w pierwszym miesiącu 2013 r. najbardziej wzrosły ceny opłat mieszkaniowych, wody, energii elektrycznej, gazu i innych paliw – o 14,3%, żywności i napojów bezalkoholowych – o 6,2%, napojów alkoholowych i produktów tytoniowych – o 5%, usług zdrowotnych – o 3,4%.

Koszty związane z rekreacją i kulturą, jak również ceny pozostałych towarów i usług – wzrosły średnio o 2,8% w skali roku. Wyższe niż przed rokiem są również koszty usług w sektorze transportu – o 2,7%, ceny usług gastronomicznych – o 2,5%, komunikacji – o 1,1%, edukacji o 0,4%.

Spadek w porównaniu do stycznia 2012 r. w Chorwacji odnotowały jedynie ceny odzieży i obuwia, które są obecnie niższe w tym kraju o średnio 4,7%.

Źródła: hrt.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE