Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rozpoczął się 10. Zagreb Film Festival

Chorwacja: Rozpoczął się 10. Zagreb Film Festival

14 października projekcją filmu „Ostatni Elvis” [„Poslednji Elvis”] rozpoczęła się 1.0 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Zagrzebiu [Zagreb Film Festival].

Festiwal odbywa się od 2003 r. Celem imprezy jest zaprezentowanie debiutów i innych filmów stworzonych przez reżyserów z całego świata. Ponieważ festiwal ma charakter konkursowy, reżyserzy rywalizują między sobą o nagrodę „Złotego Wózka w trzech kategoriach: film pełnometrażowy, film krótkometrażowy i film dokumentalny.

Na jubileuszowym, dziesiątym festiwalu zostanie wyświetlonych około stu projekcji w ośmiu blokach tematycznych. W głównym programie konkursowym znalazło się jedenaście filmów pełnometrażowych (z których cztery wyreżyserowały kobiety), jedenaście krótkometrażowych i szesnaście dokumentalnych. W tegorocznym konkursie filmów krótkometrażowych jest też polski akcent – film „Barbakan” Bartłomieja Żmudy. To oparta na prawdziwych wydarzeniach etiuda fabularna, zrealizowana w łódzkiej PWSFTiTV.

Na festiwalu, oprócz programu konkursowego, pojawi się kilka inicjatyw towarzyszących: „Bibijada” – podczas której odbędą się projekcje dla dzieci, „Pięciu wielkich” – przegląd aktualnych filmów przedstawicieli pięciu wielkich kinematografii (Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii) i po raz pierwszy „Mój trzeci film”. W programie zaplanowano też retrospekcję filmową Michael’a Glawogger’a, który będzie gościem tegorocznego festiwalu i przewodniczącym jury decydującym o najlepszym filmie dokumentalnym.

W tym roku ruszył też nowy projekt edukacyjny „Przemysł Młodość!”, który obejmuje cztery propozycje warsztatów przygotowanych dla młodych filmowców: warsztaty „Mój pierwszy scenariusz” prowadzone pod okiem członków z Chorwackiego Towarzystwa Reżyserów Filmowych, warsztaty „Palunko”, które we współpracy z Chorwackim Związkiem Filmowym odbywają się już dziesiąty rok z rzędu, warsztaty dla najmłodszych w ramach inicjatywy „Bibijada” i profesjonalne warsztaty reżyserskie w ramach programu „Microschool International”, które po raz pierwszy odbędą się poza granicami Wielkiej Brytanii.

Festiwal potrwa do 21 października. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na www.zagrebfilmfestival.com

 

Źródło: culturenet.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE