Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rozpoczął się jubileuszowy Tabor Film Festival

Chorwacja: Rozpoczął się jubileuszowy Tabor Film Festival

Na zamku Veliki Tabor w Desiniću w Chorwackim Zagorju rozpoczął się 10. Tabor Film Festival – międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych. Jubileusz zainaugurował koncert piosenkarki folkowej Dunji Knebl oraz projekcja filmu belgijskiego reżysera Valery’ego Rosiera.

W ramach, najobszerniejszego jak do tej pory, programu festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 200 filmów w 50 blokach tematycznych. Pokazy będą się odbywać codziennie od godziny 11 do 23, a wstęp na nie, jak również na wszelkie warsztaty oraz wydarzenia związane z całym przedsięwzięciem, będą bezpłatne – oznajmił dyrektor festiwalu Nenad Borovčak.

Na uroczystościach rozpoczynających Tabor Film Festival obecne były Sonja Borovčak – przedstawicielka Krapinsko-zagorskiego okręgu, Goranka Horjan – dyrektorka Muzeum Chorwackiego Zagorja, które już od siedmiu lat jest gospodarzem festiwalu oraz Aleksandra Kucy – przedstawicielka polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Pierwsze projekcie w ramach międzynarodowej konkurencji oceniało jury w składzie: Tomek Gęstwicki, Irena Krčelić, Juraj Lerotić, Robert Jean Lacombe, Miha Knific i Hieronim Neumann – wybitny polski profesor i reżyser, który 14 lipca na krótkim wykładzie opowie o swojej pracy i trikach, jakie wykorzystuje w swoich animacjach.

Po zakończeniu uroczystości inauguracyjnych, festiwal zostanie przeniesiony do Kumrovca. W ciągu dnia projekcje będą wyświetlane w sali kinowej Spomen domu – dawnej rezydencji Tity, a wieczorem seanse będą się odbywać w ogrodzie willi marszałka.

Festiwal potrwa do 14 lipca.

 

Źródło: tportal.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE