Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rozpoczął się najstarszy w Europie festiwal filmowy

Chorwacja: Rozpoczął się najstarszy w Europie festiwal filmowy

14 lipca projekcją filmu z tegorocznego otwarcia Berlinale „Żegnaj królowo” [„Les adieux à la reine”] Benoita Jacquota rozpoczął się 59. Festiwal Filmów Fabularnych w Puli. Dzięki widzom (ponad 73 tys.!), wydarzeniom kulturalnym oraz programowi, który gości później na letnich festiwalach w Dubrowniku, Splicie, Szybeniku, Zadarze, Rijece i Zagrzebiu, pulski festiwal stał się obecnie największym kulturalnym przedsięwzięciem w Chorwacji. Pierwsza projekcja filmu w pulskiej Arenie odbyła się w 1938 r. Natomiast nieprzerwanie od 1953 r. antyczna Arena, w której odbywały się kiedyś walki gladiatorów jest miejscem, gdzie można delektować się oglądaniem filmu pod gwieździstym niebem podczas festiwalowych seansów.

W ramach programu krajowego festiwalu od 21 do 28 lipca widzowie będą mięli okazję obejrzeć jedenaście chorwackich filmów, pojawi się też kilka koprodukcji. Bardzo ciekawie zapowiada się również niedawno zainicjowany program filmów krótkometrażowych, który przywiódł do Puli wiele młodych talentów.

Projekt Międzynarodowy (Europolis) oferuje natomiast wyselekcjonowany pokaz filmów z festiwali w Cannes, Berlinie, Wenecji oraz Rzymie. Jak zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu – Zlatko Vidačković, od 14 do 28 lipca zaprezentowanych zostanie osiemnaście premierowych projekcji filmowych. Część filmów stanowią produkcje francuskie, pozostałe pochodzą z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Na tegorocznym festiwalu krajem partnerskim jest Francja. Oprócz inauguracyjnego filmu „Żegnaj królowo” publika będzie miała okazję zobaczyć też sześć innych filmów francuskich oraz retrospektywę poświęconą osobie wybitnego francuskiego reżysera i krytyka filmowego – Claude’a Chabrola.

Festiwal zakończy się 28 lipca specjalną projekcją filmu „Pulski związek” [„Pulska veza”], w którym w większości ról obsadzono pulskich aktorów.

 

 

Źródło: culturenet.hr, glasistre.hr, pulafilmfestival.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE